ادامه بحران هواپیماربایی در فرودگاه مهرآباد

رخدادهای ۱۷ آذر ۶۳

چکیده:

  • نماینده ویژه رئیس جمهور برای پیگیری حل مسالمت آمیز بحران هواپیماربایی در فرودگاه مهرآباد مستقر شد.

 

  • درخواست هواپیماربایان برای حضور یک مقام ایرانی در داخل هواپیما رد شد.

 

  • بر اثر تیراندازی صبح امروز در داخل هواپیما و با شکستن تعدادی از پنجرها هواپیما دیگر قادر به پرواز نیست.

 

  • تعدادی از دیپلمات های امریکایی را هواپیماربایان به قتل رساندند.

 

  • آیت الله منتظری: انتظار همه مردم از دولت و مجلس تحول در سیتسم اداری کشور است.

 

  • وزیر دفاع آمریکا پس از گفت و گو با فهد شاه عربستان ریاض را ترک کرد.

 

ادامه بحران هواپیماربایی در فرودگاه مهرآباد

در پنجمین روز از حادثه ربوده شدن هواپیمای خطوط هواپیمایی کویت و انتقال آن به فرودگاه مهرآباد هواپیماربایان با وجود به قتل رساندن ۵ تن از مسافران کویتی و آمریکایی همچنان از تسلیم خودداری کرده و بر اجرای خواسته های خود از جانب دولت کویت تاکید دارند.

در طول پنج روز گذشته با تلاش و مساعی مقامات جمهوری اسلامی ایران تا کنون ۱۰۷ تن از مسافرین هواپیما طی ۵ مرحله آزاد شده اند و تلاش برای آزادی بقیه مسافران همچنان ادامه دارد. به دنبال ارسال پیام هایی از سوی سران کشورهای سوریه، عربستان، کویت و امارات خطاب به آیت الله خامنه ای رئیس جمهور کشورمان پریشب از سوی ایشان آقای مصطفی میرسلیم به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور ماموریت یافت تا با استقرار در فرودگاه مهرآباد در حل مسالمت آمیز این مساله کمک کند.

بر اساس این گزارش هواپیماربایان به دنبال عدم اجرای خواسته هایشان یک دیپلمات آمریکایی دیگر را که کارمند کنسولی بود به قتل رساندند. آنها این دیپلمات آمریکایی را بر روی پلکان هواپیما آوردند و پنج دقیقه ضرب العجل تعیین کردند و پس از اتمام ضرب العجل با ۶ گلوله وی را از پای درآوردند. دو ساعت پس از قتل این دیپلمات امدادگران فرودگاه مهرآباد توانستند جسد وی را به بهداری فرودگاه منتقل کنند. هواپیماربایان همچنین با صدور بیانیه ای اعلام کردند به هیچ وجه از خواسته های خود عقب نشینی نخواهند کرد و همچنان یک گروه از شخصیت های مهم را در اختیار دارند که در صورت عدم اجرای خواسته هایشان خواهند کشت. بر اساس اخرین گزارش ها جو در داخل هواپیما متنشج گزارش شده است و بر اثر تیراندازی که علت آن نامعلوم است تعدادی از شیشه های هواپیما شکسته شده که با این وضع عملا هواپیما قادر به پرواز نخواهد بود. درخواست هواپیماربایان برای حضور یکی از مقامات ایرانی نیز در داخل هواپیما مورد موافقت قرار نگرفت.(۱)

 

دیدار مسئولین بنیاد شهید  با آیت الله منتظری

مسئولین بنیاد شهید سراسر کشور به همراه حجت الاسلام کروبی سرپرست و نماینده امام در این بنیاد با آیت الله منتظری دیدار و گفت و گو کردند.

آیت الله منتظری در این دیدار گفت: با توجه به رشد فکری و تعهد و تقوا که در ملت ما بخصوص پس از انقلاب مشهود است چه نیازی به این سیستم کاغذبازی اداری و پیچیده داریم و احساس می شود که فوق العاده سیستم اداری کشور ما نیاز به یک تحول و انقلاب اداری دارد و این انتظاری است که همه مردم از دولت و مجلس دارند.

آیت الله منتظری افزود: بحمدالله بنیاد شهید تاکنون در کار خود بسیار موفق بوده است. این بنیاد انقلابی که به دستور امام مدظله تاسیس شده و با تلاش و جدیت نماینده محترم ایشان به کار خود ادامه می دهد و حتی شهدای افغانستان و لبنان و جاهای دیگر را تا حدودی زیر پوشش دارد به خاطر دور بودن از سیستم اداری و کاغذ بازی این نهاد توانسته است با سیستم انقلابی و ساده خود به فعالیت ادامه دهد و باید همین سیستم تا آخر در آن حفظ شود.(۲)

 

دیدار وزیر دفاع آمریکا با فهد

وزیر دفاع آمریکا پس از ملاقات با شاه فهد و گفت و گو با وی ریاض را ترک کرد گفته می شود مذاکرات در رابطه با فروش تسلیحات نظامی بیشتر از سوی آمریکا به سعودی ها بوده است. به گزارش یونایتدپرس خبرگزاری رسمی عربستان که گزارش این ملاقات را مخابره کرده است جزئیات این گفت و گوها که سلطان بن عبدالعزیز وزیر دفاع عربستان نیز در آن حضور داشت را فاش نساخت. به نوشته یونایتدپرس عربستان که از نظر تامین جنگ افزار نظامی به شدت به آمریکا و اروپای غربی وابسته است جهت تقویت نیروی هوایی خود تعداد ۵ فروند هواپیمای آواکس و ۸۰ فروند جنگنده بمب افکن اف ۱۶ را در سال آینده میلادی از آمریکا دریافت کند. عربستان مدعی است که از این جنگنده ها جهت حراست از حوزه های نفتی خود علیه حملات ادعایی ایران استفاده می کند. بر اساس گزارش ها ریچارد مورفی معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه نیز دیروز به ریاض رفته است بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه مورفی قرار است با رهبران سعودی دیدار کند.(۳)

منابع:

۱٫ اطلاعات، ۱۷ آذر ۶۳، ص ۲ و ۳
۲٫ کیهان، ۱۷ آذر ۶۳، ص ۲۲
۳٫ کیهان، ۱۷ آذر ۶۳، ص ۱ و ۲۴

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *