آمریکا‌ یا‌ ایران؛‌ کدام‌ یک‌ حرف‌ نخست‌ را‌ می‌زند؟

یکی از مسائلی که اخیرا سرو صدای فراوانی بین استراتژیست های آمریکایی به پا کرده است، مسئله ناتوانی آمریکا در مدیریت نفوذ منطقه ای ایران بوده است. نگاهی به سرتیتر یادداشت های نویسندگان غربی و آمریکایی شبیه به جرج فریدمن نشان دهنده این موضوع است که آن ها نسبت به ناتوانی آمریکا از یک طرف و بسط نفوذ ایران از طرف دیگر شکایت های فراوانی را نسبت به مقامات آمریکایی روانه می دارند. حالا بحث ها بر سر این است که چگونه می توان سهم ایران در منطقه را به شرایط موجود کفایت داد و مانع از سیطره هژمونیک ایران شد.

نظم آمریکایی و نظم ایرانی

ایران، کشوری است که نه تنها نظم مورد نظر آمریکا در منطقه را زیر سوال برده است، بلکه خود قائل به ایجاد یک نظم جدید در نظام بین المللی و به طور خاص در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا است. برای آزمون این گزاره بایستی ابتدا نگاهی به وضعیت فعلی منطقه داشته باشیم. وضعیت فعلی منطقه بدین شرح است. بعد از یک دوره آشوب زایی آمریکایی ها در منطقه غرب آسیا که منجر به ایجاد چند جنگ و درگیری در منطقه از جمله مداخله در عراق و ورود به افغانستان به صورت مستقیم و سایر کشورها به صورت غیر مستقیم شد، نظم مبتنی بر آشوب آمریکایی ها در منطقه گسترانده شد. نظمی که دائم در حال گستراندن ناآرامی ها در منطقه بوده است. داعش در منطقه غرب آسیا به وجود آمد، آمریکا تلاش کرد بیداری اسلامی را از مسیر خود منحرف کند، از عربستان حمایت کرد تا مسیر بیداری ملت یمن را دچار انحراف کند، تمام تلاش خود را کرد تا حکومت در سوریه را ساقط کند، تلاش کرد تا بحران را در عراق طولانی کرده و مانع از پیشبرد راه حل سیاسی برای دولت سازی در آن کشور شود، در ترکیه به صورت غیرعلنی از نیروهای کودتا حمایت کرد تا دولت مستقر را از بین ببرد، و … .

در مقابل ایران با ارائه یک مدل معقول و موفق از یک نظام سیاسی عقلانی توانسته مدل خود یعنی مدل ثبات را در منطقه تجویز کند و با احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها به دنبال یک مدلی از کشورهای با ثبات بدون هیچ ناآرامی در منطقه غرب آسیا بوده و هست، در عراق از حکومت وحدت ملی و دارای تمامیت ارضی واحد حمایت کرد،  با طرح همه پرسی کردستان عراق مخالفت کرد و مسیر ها را به سمت ایجاد کردستان مستقل از عراق بست  و از فروپاشی آ« جلوگیری کرد. در سوریه از دولت مشروع و قانونی آن حمایت کرد و اجازه سیطره تروریست ها به خاک سوریه را نداد، در یمن از نیروهای مقاومت در برابر متجاوزان دفاع کرد، در قطر از دولت ملی مشروع آن حمایت کرد، در ترکیه از دولت قانونی آن حمایت کرد و مانع از تغییر ساختار و بافتار سیاسی آن به وسیله کودتا شد و … .

ایران قدرت نوظهور

از سوی دیگر در بعد اقتصادی نیز شاهد ظهور ایرانی جدید در نظام بین الملل هستیم. ایران نیز با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک، ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک خود پتانسیل این را دارد که یکی از قدرت های برتر اقتصادی منطقه ای و جهانی شود. ایران علاوه بر قدرت اقتصادی در مقایسه با دیگر بازیگران منطقه از ظرفیت بالای اقتصادی نیز برخوردار است و  می تواند قطب اقتصادی منطقه باشد. به همین دلیل است که وزیر امور خارجه وقت ایتالیا گفته بود «شرکت‌های مختلف اقتصادی ایتالیا اشتیاق فراوانی دارند که سطح مناسبات و همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران هر چه بیشتر ارتقاء دهند.»[۱]

روزنامه فاینشنال تایمز در گزارشی آورده است که « نقش ایران غیرقابل انکار است. کشور ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت و دارنده سومین ذخایر بزرگ نفت جهان و دومین ذخایر بزرگ گاز تقریباً دست نخورده، پتانسیل‌های زیادی دارد.» این روزنامه انگلیسی سپس ادامه داد، «نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که علیرغم سالها تحریم‌های ضد ایرانی، اقتصاد و تجارت ایران توسعه داشته است و این به آن مفهوم است که ساختار کنونی ایران به شیوه‌ای است که سرمایه‌گذاران خارجی یا مجبورند که با آن به رقابت بپردازند یا در اغلب موارد با ایران همکاری داشته باشند.»[۲]

همچنین اندیشکده «دفاع از دموکراسی» در گزارشی بر آن است که «اقتصاد ایران علی‌رغم قیمت پایین نفت و تحریم‌های کنونی رشد یافته است.»[۳] اخیرا نیز جرج فریدمن در یادداشتی در هافینگتون پست به توان ایران برای دوباره شکل دادن به نظم منطقه غرب آسیا اشاره کرده و موسسه نشنال نیز از ناتوانی آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران پرده برداشته است، این موضوعات نشان میدهد که آمریکایی ها در برابر ایران به سطح بسیار بالایی از سردرگمی استراتژیک رسیده اند.

صحنه تقابل ایران – آمریکا

با احتساب این موضوع می توان به راحتی اظهار داشت که آمریکا دست کم در برابر ایران قدر قدرت نظام بین المللی نیست، همچنین یکی از مسائلی که اخیرا در سطح بین المللی ایجاد شده است، تلاش آمریکا برای بر هم زدن برجام به هر وسیله ای است. همین موضوع سبب فاصله گرفتن کشورهای زیادی با آمریکا در این موضوع شده است. بسیاری از کارشناسان بر آنند که این برای اولین بار است که آمریکا با این حجم از بی اعتباری نزد نخبگان سیاسی و فکری کشورهای اروپایی و به طور کلی کشورهای جهان مواجه می شود. شرایط نظام بین المللی سیاسی و اقتصادی فعلی نشان می دهد، آمریکا از اعتباری نزد نظام بین الملل برخوردار نیست.

صحنه تقابل بین ایران و آمریکا در منطقه غرب آسیا، صحنه ای بسیار وسیع شده به گونه ای که هیچ تحرکی در منطقه اتفاق نمی افتد مگر در تقابل بین این دو کشورباشد. تقریبا در تمامی تقابل هایی که بین ایران و آمریکا در ۵ سال اخیر اتفاق افتاده، آمریکایی ها دچار شکست های استراتژیک و عمیق شده اند که آخرین آن نیز ماجرای پایان سیطره سرزمینی داعش بر مناطقی از عراق و سوریه بود.

سوریه، عراق، قطر، ترکیه، یمن و … هرجا تقابل مستقیمی بین منافع ایران و آمریکا در منطقه بوده است، نهایتا خواست و علاقه ایران بوده است که عملی و محقق شده است و آمریکایی ها در آن ناکام مانده اند. باید دید که موضوع و مناقشه بعدی که آمریکایی ها در منطقه راه می اندازند چیست، اما همان مقدار کافی است که آمریکایی ها توان مدیریت نفوذ ایران در منطقه را نداشته اند.

پی نوشت:

[۱] . http://www.president.ir/fa/91546

[۲] . http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940814000690

[۳] . http://www.eshraf.ir/4174

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *