تلاش آمریکا برای ایجاد ناآرامی در ایران

چرا آمریکا از هیچ تلاشی برای ایجاد ناآرامی و تغییر رژیم در ایران کوتاهی نمی کند؟ و چرا بازیگران بدنام به دنبال تغییر حکومت در ایران هستند؟ برای پاسخ به این دو سوال ابتدا بایستی رویکرد مقامات آمریکایی را به تغییر رژیم در ایران بررسی کرده و سپس به بررسی همسویی رفتار سعودی، رژیم صهیونیستی و عربستان به عنوان بازیگران بدنام و تلاش آن ها برای تغییر حاکمیت در ایران یاد کنیم.

این موضوع مهم است که تندروهای آمریکایی ، چه دموکرات و چه جمهوری خواه، در هر رده ای تلاش داشته اند تا ایده تغییر رژیم را عملی کنند. تفاوتی بین دولت اوباما و ترامپ در این خصوص نیست یا اگر باشد تفاوت در روش انجام کار است. اوباما به شیوه نرم تری نسبت به ترامپ برخورد می کرد و تلاش داشت تا طبقات روشنفکرایران را با خود همراه کند. برای مثال «مایکل لدین» مشاور اسبق شورای امنیت ملی آمریکا و از چهره‌های برجسته محافظه‌کار در یادداشتی در سال ۲۰۱۳ که در وال استریت ژورنال منتشر کرد، برای مقابله با «تهدید ایران» معتقداست: «حمایت از مخالفان حکومت ایران بهترین مسیری است که منجر به سرنگونی و تحقیر رژیم می شود.»[۱] در عین حال باراک اوباما نیز در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز بیان داشته بود: «فکر می‌کنم ترکیب یک مسیر دیپلماتیک که مسئله هسته‌ای را در یک طرف قرار داده و همزمان پیامی روشن به ایرانی‌ها بفرستد مبنی بر اینکه شما باید رفتار خود را به طور گسترده تغییر دهید و اینکه اگر شما به اقدامات تهاجمی بی‌ثبات‌کننده خود ادامه دهید، ما از متحدان خود حفاظت می‌کنیم، فکر می‌کنم این ترکیبی است که به صورت بالقوه نه فقط خیال دوستان ما را راحت می‌کند، بلکه تنش‌ها را نیز کاهش می‌دهد.»[۲]

حال دوران آمریکای ترامپ نیز به همان رویه ای است که آمریکایی ها پیشتر در خصوص ایران پی گیری می کردند، مواجهیم. طی چند روز اخیر سیلی از پیام های آمریکایی ها علیه ایران روانه رسانه ها شده است. از خود ترامپ تا سایر اعضای دولت آمریکا. ترامپ در توئیتی بیان داشت «گزارشات زیادی از تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز شهروندان ایران که از فساد رژیم و هدر دادن ثروت این کشور برای تأمین منابع مالی تروریسم در خارج این کشور خسته شده‌اند، وجود دارد. دولت ایران باید به حقوق مردم خود از جمله حق ابراز عقایدشان احترام بگذارد. جهان نظاره‌گر است.»

چرا آمریکا به دنبال تغییر رژیم است؟

یکی از مهمترین پاسخ ها به اینکه چرا آمریکا به دنبال تغییر رژیم ایران است، ایدئولوژی انقلاب اسلامی است. اهداف آمریکا در حوزه ایدئولوژیک با ماهیت گفتمان انقلاب اسلامی تباین دارد. آمریکایی ها به خوبی می دانند که هدف انقلاب اسلامی از بین بردن ظلم و استکباری است که مصداق تام آن نیز رژیم آمریکا است. بنابراین تمام تلاش خود را می کنند تا ماهیت انقلاب اسلامی را تغییر دهند. در طول سال های بعد از انقلاب نیز از هیچ تلاشی برای رسیدن به این هدف خود فروگذاری نکرده اند. آمریکایی ها همچنین به خوبی می دانند این میدان مبارزه نیز قابل تقلیل به موضوعات فنی یا سیاسی نیست. این همان موضوعی است که «ری تکیه» به صراحت آن را اینگونه بیان می کند «اغلب اوقات تنش‌های بین ایران و آمریکا به اختلافات فنی بر سر برنامه هسته‌ای تهران نسبت داده می‌شود. برای دهه‌ها دیپلمات‌ها در تلاش بودند تا توازن بین سانتریفیوژها و تحریم‌های اضافی را مشخص کنند. هسته این درگیری‌ها ایدئولوژیکی است: تهران نمی‌خواهد ما موفق شویم و ما نباید بخواهیم تهران غالب شود.»[۳]

یکی دیگر از دلایل آمریکا برای پی گیری تغییر رژیم، دلیل پراگماتیک و به طور خاص معادلات منطقه است. ایران در منطقه ای بازیگری می کند که (خصوصا در یک دهه اخیر) هیچ اتفاقی بدون حضور و نفوذ ایران به نتیجه نرسیده و نمی رسد. این موضوع با اهداف آمریکایی ها در این منطقه تناقض دارد. آمریکا خود را هژمون نظام بین الملل تلقی می کند (سوای از اینکه واقعا توان آمریکا در نظم دهی چه میزان است)، از سوی دیگر نیز ایران تبدیل به ابرقدرت منطقه شده است و در حال تغییر تمام معادلات به نفع محور مقاومت است. این برای آمریکایی ها خوشایند نیست. نگاهی به عصبانیت آمریکا از ایران در منطقه نشان دهنده این موضوع است.

چرا بازیگران بد نام به دنبال تغییر رژیم در ایران هستند؟

نگاهی به حامیان ایجاد ناآرامی و اغتشاشات در ایران این سوال را به وجود می آورد که چرا بازیگرانی شبیه به سعودی، صهیونیست ها و تندروهای آمریکا که همه بازیگران بدنامی در صحنه بین المللی هستند، به دنبال تغییر ماهیت و حاکمیت ایران هستند. تکلیف آمریکا که با موضوع تغییر رژیم مشخص است. آمریکایی ها تمام تلاش خود را می کنند که ایران را «مهار» کنند، چرا که بر اساس منطق آمریکایی، ایران به لحاظ ایدئولوژیک و پراگماتیک نقطه مقابل منافع آمریکا است. گزینه تغییر رژیم نیز دائما بر روی میز آن ها بوده است. خصوصا در دوران ترامپ. ترامپ حتی سیاست های نرم­خویی اوباما و اسلافش را نیز نداشت، صراحتا از ایرانیان به عنوان «ملت تروریست» یاد کرد و در مورد «خلیج فارس» از عبارت جعلی خلیج ع ر ب ی سخن گفت و حالا پشت سر هم بیانیه و اعلامیه می دهد و از تغییر رژیم سخن می گوید. کاخ سفید بیانیه مداخله جویانه در حمایت از اغتشاشات صادر می کند. خودش (ترامپ) در توئیتر فعال است و از سوی دیگر تمام ارکان حاکمیت آمریکا نیز به میدان آمده اند. از تام کاتن (که گفته آمریکا باید از اغتشاشات حمایت کند)، تد کروز (که از ترامپ خواست برای حمایت از معترضین هر کاری انجام دهد)، ریچارد هاس (که بیان داشته اعتراض مردمی پاسخی مناسب برای سیاست خارجی ایران است و از اتحادیه اروپا خواسته که همانند خط آمریکایی ها با مسئله برخورد کنند!)، رون دسانتیس، (نماینده کنگره که از دولت آمریکا خواست از معترضین داخل ایران حمایت کند و این اعتراضات را فرصتی تاریخی! خوانده)، و … همه و همه نشان دهنده این است که آمریکا مترصد استفاده از فضای داخلی برای اقدام علیه امنیت ملی و حاکمیت ایران است.

بازیگر بدنام دیگری که در این مسیر گام بر داشته ، اسرائیل است. در آن سو ، رژیم صهیونیستی قرار دارد که به دلیل انزجار تاریخی که علیه آن خصوصا در ماجرای اخیر قدس به وجود آمده ، به دنبال از بین بردن مرکز مقاومت یعنی ایران و انحراف افکار بین المللی است. برای مثال در رژیم صهونیستی نیز افرادی شبیه به مایکل دیکسون (از مدیران یکی از وب سایت های صهیونیستی گفته اجازه دهید کنار مردم ایران بایستیم؛ شاید رژیم ایران به اسم آزادی سقوط کرد) یا رافی ایتان رئیس سابق بخش عملیات موساد گفته است تنها راه مهار ایران، تغییر رژیم آن است.

اما همسویی عربستان سعودی، با رژیم صهیونیستی و تندروهای آمریکا تقریبا نخستین محیط عملی اقدام علیه امنیت داخلی ایران محسوب می شود. تلاش عربستان برای ایجاد ناآرامی در ایران، موضوعی جدید است. تا پیش از این عربستان سعودی تلاش می کرد تا خود را وارد فضای داخلی ایران نکند. اما سخنان محمد بن سلمان در این خصوص که عربستان در تلاش است تا ناآرامی ها را به داخل ایران بکشاند، تقریبا نقطه عطفی در این خصوص بوده است. در همین چند روز اخیر ترند سوم داخلی توئیتر در عربستان در مورد اغتشاشات داخل ایران بوده است با این عنوان که «ایران از طغیان رها می شود؟!». سعودی ها با استفاده از هشتگ هایی شبیه به (#جنگ_را_به_ایران_منتقل_میکنیم) و انتشار ویدئوهای پرشماری از مصاحبه محمد بن سلمان در مورد انتقال جنگ به داخل ایران تمام تلاش خود را کردند تا از این اغتشاشات استفاده کنند.
 
پی نوشت:

[۱] . http://www.wsj.com/articles/SB10001424127887323501004578389150205542648

[۲]. http://www.nytimes.com/2015/04/06/opinion/thomas-friedman-the-obama-doctrine-and-iran-interview.html?_r=0

[۳] . https://www.washingtonpost.com/opinions/the-us-needs-a-deal-with-iran-not-detente/2014/01/12/9f7d1c46-7a44-11e3-b1c5-739e63e9c9a7_story.html

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *