اهداف تل آویو از طرح یک ادعای ساختگی در قالب اعتراف به یک تجاوز

مقامات رژیم صهیونیستی اخیرا اذعان کرده اند که در سال ۲۰۰۷ خاک سوریه را مورد تجاوز قرار داده و اقدام به بمباران مراکز این کشور کرده اند. این در حالی است که بیش از یک دهه از آن تاریخ سپری می شود. صهیونیستها مدعی شده اند که در آن زمان ۸ جنگنده اسرائیلی مأموریت موفقیت‌آمیزی را در سوریه پشت سر گذاشتند و در واقع به دنبال نابودی تأسیسات هسته ای سوریه بوده‌اند! مقامات رژیم صهیونیستی برای اثبات آنچه که مطرح کردند، تصاویری را منتشر کردند که در آن صحنه هایی از بمباران یک ساختمان ۴ طبقه ای در داخل خاک سوریه توسط تعدادی از جنگنده های اسرائیلی به نمایش درآمده است.

طرح یک ادعای مشکوک

صهیونیستها می گویند که انتشار خبرِ حمله هوایی به خاک سوریه در سال ۲۰۰۷ یک مسأله محرمانه بوده و اکنون با صدور مجوز رئیس دستگاه اطلاعاتی این رژیم صورت گرفته است؛ این در حالی است که مراجعه ای به آرشیو اخبار همان سال نشان می دهد که مقامات سوری در همان موقع از حمله هوایی اسرائیل به خاک خود پرده برداشته بودند. مقامات سوری حتی اعلام کرده بودند که حمله صورت گرفته، اطراف دیرالزور را هدف قرار داده است. اما مسأله ای که اکنون وجود دارد، این است که اعلام ماهیت هدفِ مورد هجوم اسرائیل در سال ۲۰۰۷ بسیار مشکوک است. همانطور که گفته شد، مقامات تل آویو، ماهیت هدف مورد هجوم را تأسیسات هسته ای سوریه اعلام کرده اند؛ این در حالی است که آنها برای اثبات این مدعا تنها به انتشار چند تصویر و ویدیو از صحنه های بمبارانِ مناطق اطراف دیرالزور بسنده کرده و هیچ سند و مدرک روشنی دالّ بر اینکه هدف مورد حمله، هسته ای بوده است، ارائه نکرده اند. لذا پس از مطرح شدن این ادعا، این سؤال مهم افکار عمومی را به خود مشغول کرده که دقیقا چه چیزی نشان می دهد این تأسیسات هسته ای سوریه بوده که مورد تهاجم هوایی رژیم صهیونیستی قرار گرفته است؟

سندی که بر ابهامات افزود

زمانی که ما از تأسیسات هسته ای سخن می گوییم، مراکز بسیار گسترده ای را مد نظر داریم که در آنها تجهیزات بسیار پیشرفته و زیادی قرار دارد که با آنها کارهای زیادی از جمله غنی‌سازی اورانیوم، تصفیه آب سنگین و … انجام می شود که قاعدتا چنین مرکز یا مراکزی می بایست مساحت زیادی را اشغال کرده باشد. حال این سؤال مطرح می شود که چگونه ممکن است تأسیسات هسته‌ایِ سوریِ مورد ادعایِ اسرائیل در یک ساختمان کوچک ۴ طبقه ای خلاصه شود؟ لذا تصاویر منتشر شده توسط خودِ مقامات صهیونیست از حمله سال ۲۰۰۷ نه تنها به عنوان سندی متقن مبنی بر حمله به «تأسیسات هسته ای» سوریه مورد توجه ناظران سیاسی قرار نگرفت، بلکه خود بر ابهامات در این خصوص، بیش از پیش افزود.

تکمیل تلاش‌های مذبوحانه واشنگتن و لندن

اما اکنون این سؤال وجود دارد که چه مسأله ای موجب شده تا صهیونیستها در این برهه از زمان و با وجود گذشت بیش از یک دهه از آن حادثه، به یکباره یادِ هدف مورد هجوم خود در سال ۲۰۰۷ افتاده و دمشق را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم کنند؟ واقعیت این است که صهیونیستها معتقدند بهترین زمان را برای مطرح کردن این ادعا برگزیده اند. چرا که درست در همین زمان است که دمشق دربرابر تمامی ادعاهای آمریکا و انگلیس مبنی بر استفاده از تسلیحات شیمیایی ایستاده و با دیپلماسیِ مقاومت مانع از به بار نشستن تلاش های آنها در این زمینه شده است. رژیم صهیونیستی با نبش قبر کردن حوادث گذشته و انتشار تصاویر و ویدیوهای فاقدِ محتوا در واقع به دنبال تکمیل تلاش آمریکا و انگلیس در متهم ساختن دولت سوریه به استفاده از تسلیحات شیمیایی و همچنین مقابله با موفقیت آن در برابر این تلاش های مذبوحانه است.

احساس ضعف داخلی در زمینه های گوناگون

از سوی دیگر، صهیونیستها با هسته ای اعلام کردن ماهیت هدفِ مورد هجوم خود در سال ۲۰۰۷ به دنبال مخابره پیامی به هم‌پیمانان دمشق ازجمله جمهوری اسلامی ایران نیز هستند. اکنون که تهدیدات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر عزمش برای خروج از توافق هسته ای با ایران بیش از پیش افزایش یافته است، صهیونیستها فرصت را مناسب دیدند تا از رهگذر ادعای اخیر خود، این پیام را به تهران مخابره کنند که مراکز هسته ای آن از حملات اسرائیل در امان نیست؛ همانطور که دمشق از این حملات بی نصیب نماند. البته مطرح کردن چنین ادعایی و تلاش برای ارسال چنین پیام هایی نشأت گرفته از ضعف داخلی اسرائیل در زمینه های مختلف نظامی، سیاسی و اطلاعاتی است. امروز صهیونیستها از تحقق دستاوردهای گسترده مقاومت در سوریه و دگرگون شدن معادلات سیاسی ـ نظامی به نفع دولت دمشق بسیار هراسان هستند و برای تغییر این وضعیت به هر کاری دست می زنند.

تلاش برای بازگرداندن اعتماد به نفس

علاوه بر آنچه که گفته شد، صهیونیستها با طرح ادعای هدف قرار دادن تأسیسات هسته ای سوریه در سال ۲۰۰۷ توسط جنگنده های این رژیم، به دنبال بازگرداندن اعتماد به نفس نیروی هوایی خود هستند؛ اعتماد به نفسی که چندی پیش با سرنگونی جنگنده f16 رژیم صهیونیستی توسط پدافند هوایی ارتش سوریه به شدت خدشه دار شد و به نوعی، به آبروی نیروی هوایی اسرائیل ضربه وارد کرد. مقامات تل آویو گمان می کنند که از طریق مطرح کردن یک ادعای کاملا دروغ و ساختگی می توانند موجبات بازگشت اعتماد به نفس به نیروی هوایی خود را فراهم آورند.

ایجاد هراس در صفوف ارتش سوریه

یکی دیگر از عوامل مهمی که موجب شد تا مقامات رژیم صهیونیستی به طرح ادعای مذکور متوسل شوند، پیشروی های گسترده نیروهای مقاومت سوری در غوطه شرقی است. ادعای صهیونیستها مبنی بر بمباران تأسیسات هسته ای سوریه درست همزمان با تهدیدات واشنگتن و متحدانش مبنی بر احتمال حمله نظامی علیه دمشق درصورت اثبات استفاده آن از تسلیحات شیمیایی، مطرح شد. البته یکی از کارشناسان خِبره معتقد است که ادعاهای صهیونیستها و تهدیدات آمریکایی ها چیزی جز پارس کردن سگ‌هایی که خود را در وسط جنگ تنها می بینند، نیست. هدف آنها ایجاد هراس در صفوف ارتش سوریه برای ایجاد وقفه در عملیات آزادسازی غوطه شرقی است.

رفعت البدوی: تحلیلگر سوری مسائل سیاسی

منبع: روزنامه سوری «الوطن»

مترجم: اکرم آزادی مهرگانی

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *