بسته پیشنهادی اغواکننده آمریکا و دست ردّ حزب الله لبنان بر سینه واشنگتن

بخشی از سخنان اخیر «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص ایالات متحده آمریکا و پیشنهادات آن به حزب الله بسیار قابل تأمل به نظر می رسد. البته این همان مسأله‌ای است که «جورج نادر» روزنامه نگار آمریکاییِ لبنانی‌الاصل پیشتر بدان اشاره کرده بود. سید حسن نصرالله در جریان یکی از آخرین سخنرانی های خود در این خصوص تصریح کرده است: «پس از حوادث یازده سپتامبر نماینده دیک چینی، معاون جرج بوش رئیس‌جمهور وقت آمریکا به لبنان آمد و وعده وعیدهای زیادی به ما داد. شرط آمریکایی ها این بود که از مقاومت دست بکشیم. آنها گفتند که ما میلیاردها پول به شما می ‌دهیم. در سال ۲۰۰۵ به ما پیشنهاد قدرت دادند که از مقاومت دست بکشیم. اما چون شرط آنها را نپذیرفتیم، جنگ ۲۰۰۶ را آغاز کردند». بسته پیشنهادی ایالات متحده آمریکا به حزب الله لبنان در واقع متضمن بندهای خطرناکی بوده است که با هوشیاری مردان مقاومت نتوانست نتیجه مورد دلخواه واشنگتن و متحدانش را محقق سازد.  

وعده خروج از لیست گروه های تروریستی

واقعیت این است که پیشنهادات ایالات متحده آمریکا به حزب الله لبنان، پیشنهادات اغواکننده ای بوده است که هرکسی از کنار آن به سادگی عبور نمی کند و این تنها حزب الله است که می تواند خود را در مقابل تمامی این پیشنهادات وسوسه انگیز، حفظ کند. آمریکایی ها همانطور که سید حسن نصرالله هم بدان اشاره کرد، به حزب الله اعلام کردند که نام این گروه را از لیست گروه های تروریستی خارج و آن را به عنوان یکی از گروه های سیاسی در لبنان، صراحتا به رسمیت می شناسند. آمریکایی ها همچنین اعلام کردند که تمامی اتهامات وارد شده علیه حزب الله لبنان مبنی بر ثبات زدایی از منطقه و … را ملغی کرده و زمینه برای همکاری آن با طرف های خارجی در عرصه های گوناگون اقتصادی ـ تجاری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را فراهم می آورند.

از آزادی اسراء تا پرداخت میلیاردها دلار رشوه

وعده و پیشنهاد دیگری که آمریکایی ها به حزب الله لبنان دادند به مسأله اسرای لبنانی در زندان های رژیم صهیونیستی باز می گردد. آمریکایی ها به حزب الله لبنان اطمینان دادند که در صورت تن دادن این گروه به خواسته های واشنگتن، ایالات متحده زمینه آزادی اسرای لبنانی در بند صهیونیسم را فراهم می آورد که این وعده نیز به خودی خود، بسیار مهم و حائز اهمیت تلقی می‌شود. علاوه بر این، ایالات متحده به حزب الله اعلام کرده است که دیگر نه تنها در مسیر مشارکت این گروه در دولت لبنان کارشکنی و سنگ اندازی نمی کند بلکه حاضر است برای فعالیت های هرچه بیشتر و قدرتمندانه تر آن در عرصه سیاسی، کمک مالی نیز به این گروه ارائه دهد؛ کمک و یا به عبارت بهتر رشوه ای که برخی گزارش ها میزان آن را میلیاردها دلار عنوان کرده اند. سید حسن نصرالله نیز صراحتا به این مسأله اشاره کرد.

عدم لزوم به رسمیت شناختن اسرائیل

یکی دیگر از جمله پیشنهادات اغواکننده آمریکایی ها به حزب الله این بود که مقامات ایالات متحده خطاب به رهبران حزب الله اعلام کردند نیازی نیست آنها اسرائیل را به رسمیت بشناسند. آمریکایی ها در ازای این پیشنهاد اغواکننده از حزب الله خواستند تا از تمامی موشک های دوربُرد خود و یا هرگونه موشک دیگری که قابلیت عبور از مرزهای لبنان را دارد، صرف نظر کند. واشنگتن خطاب به سران حزب الله تأکید کرده است که این پیشنهاد هم منافع حزب الله را تأمین می کند و هم منافع رژیم صهیونیستی؛ بدین صورت که حزب الله همچنان جایگاه داخلی خود در لبنان را برای خود نگاه می دارد و در آن سوی نیز، تهدیدی از سوی زرادخانه موشکی حزب الله دیگر متوجه اسرائیل نخواهد بود. با این حال، مقامات حزب الله لبنان و در رأس آنها سید حسن نصرالله این پیشنهاد را هوشیارانه خروج عملی از مقاومت تلقی کردند؛ هرچند که در ظاهر، حزب الله همچنان به عنوان دشمن اسرائیل شناخته می شود.

قطع هرگونه حمایت از فلسطین

دولتمردان ایالات متحده آمریکا در ازای تمامی پیشنهادات اغواکننده خود برای حزب الله لبنان، خواسته ها و مطالبات زیاده خواهانه ای را مطرح کردند. یکی از این خواسته ها و مطالبات از حزب الله، قطع هرگونه حمایت از گروه های مقاومت فلسطین است. این خواسته همانطور که از سیاقش پیداست، با مسأله خروج حزب الله از محور مقاومت، بی ارتباط نیست. آمریکایی ها و اسرائیلی ها یکی از عوامل مهم قدرت فزاینده گروه های مقاومت فلسطین را در تداوم حمایت های حزب الله لبنان می دانند و درست به همین دلیل است که چنین خواسته ای را مطرح کرده اند. این همان پروژه ای است که ارتجاع عرب نیز با آن کاملا موافق است.

عدم انجام اقدام نظامی علیه اسرائیل

یکی دیگر از مهمترین شروط ایالات متحده آمریکا برای حزب الله لبنان، خودداری این گروه از انجام هرگونه اقدام نظامی علیه رژیم صهیونیستی است؛ به عبارت واضح تر و شفاف تر، دست کشیدن از مقاومت در برابر رژیم اسرائیل. این در حالی است که تنها راه مقابله با رژیم صهیونیستی از رهگذر گزینه مقاومت می گذرد و تنها راه باقی مانده در برابر گروه ها و جنبش های آزادیخواه برای بازپس‌گیری اراضی عربی اشغال شده توسط صهیونیستها، مقاومت است. مقامات حزب الله لبنان با مخالفت قاطعانه خود با این شرط و دیگر شروط مشابه آن نشان دادند که هیچگاه گامی برنمی‌دارند که به موجب آن دشمن صهیونیستی اشغال اراضی عربی را جزئی از حقوق خود قلمداد کرده و به هتک حرمت مقدسات عربی ـ اسلامی و مسیحی افتخار کند.

جاسوسی از فعالیت های نظامی ـ اطلاعاتی

علاوه بر آنچه که گفته شد، آمریکایی ها از حزب الله خواسته اند تا این گروه با آنها در زمینه مبارزه با القاعده همکاری کند! این پیشنهاد عجیب در حالی مطرح شده است که القاعده در واقع ساخته دست آمریکایی هاست و توسط خود آنها به حیات خود ادامه می هد. به نظر می رسد که آمریکایی ها با طرح این پیشنهاد به دنبال تحقق اهداف شومی از جمله آگاهی یافتن از سبک و نحوه فعالیت های نظامی ـ اطلاعاتی حزب الله هستند. در هر صورت، آنچه که واضح و آشکار است، این است که رهبران ارشد حزب الله و تمامی اعضای این گروه به صورت ویژه ای از آگاهی، ثبات و پایبندی به اصول برخوردار هستند و همین ویژگی های مهم و راهبردی، آنها را قادر به مشارکت در نبرد سخت و طاقت فرسای آمریکا علیه مقاومت، می سازد.

منبع: پایگاه لبنانی العهد

مترجم: اکرم آزادی مهرگانی

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *