دروغ های وقیحانه نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو دوشنبه شب جلوی دوربین ها آمد و با همان ادبیات همیشگی سندسازی خود، بر روی مانیتور «اسناد»ی را به نمایش گذاشت و مدعی شد این اسناد که نتیجه تلاش های عملیاتی و اطلاعاتی موساد است، از آرشیوهای محرمانه ایران به دست آمده و نشان دهنده این است که ایران در حال حرکت به سمت ساخت بمب اتمی است و این مسائل را از آژانس بین المللی انرژی اتمی دور نگه داشته است و به صورت مخفیانه این اقدامات را انجام می دهد. سخنان نتانیاهو از دوشنبه شب نقل محافل مختلف و حتی شبکه های اجتماعی شده است.

در این جا چند نکته در خصوص سخنان نتانیاهو وجود دارد که به آن ها اشاره می شود. نخست اینکه نتانیاهو ادعا کرده است که اسنادی را توسط «موساد» از ایران به دست آورده است، دوم اینکه تلاش نتانیاهو برای مطرح کردن اینکه این اسناد، بسیار اهمیت دارند برای چه بوده است؛ سوم اینکه چرا نتانیاهو از کلید واژه دروغ گو برای انتساب به مقامات ایران استفاده کرد؟

نخست؛ به دست آوردن اسنادی توسط موساد از ایران

بنیامین نتانیاهو گفته است «اسرائیل دسترسی پیدا کرد به نیم تن از مواد داخل دیوارها، ۵۵ هزار صفحه، ۵۵ هزار فایل دیگر در بیش از ۱۰۰ سی دی، هر چه شاهد خواهید بود کپی دقیق از مواد اصلی در ایران است.» وی در این خصوص ادعا کرده «فایل‌ها شامل اسناد و نمودارهایی است که مقصر بودن ایران را نشان می‌دهد. ما این مواد را با ایالات متحده و دیگر کشورها تقسیم کردیم تا صحت آن را تائید کنند.» سپس در ادامه مدعی شده «سالها است که می‌دانیم ایران برنامه هسته‌ای سری داشته است. این پروژه ای بوده برای تولید سلاح هسته‌ای.»

دسترسی به ۵۵ هزار سند و ۵۵ هزار فایل در بیش از ۱۰۰ سی دی، ادعایی است که توسط نتانیاهو مطرح شده است. در خصوص نحوه دست یابی به این اسناد ادعایی، یکی از رسانه های اسرائیل به نام عروتص شوع گفته است «سرقت اسناد هسته‌ای ایران از سوی موساد در ماه ژانویه ۲۰۱۷ صورت گرفته است.» در همین خصوص یکی از مقامات ارشد اسرائیلی به روزنامه نیویورک‌تایمز گفت که اسرائیل انباری را که اطلاعات فوق سری ایران در مورد برنامه هسته‌ای در آن نگه داشته می‌شد در ماه فوریه سال ۲۰۱۶ کشف کرد و آن را تحت رصد قرار داد. در ماه ژانویه سال گذشته عوامل موساد به این ساختمان حمله و اسناد را همان زمان به اسرائیل آوردند. بر اساس اظهارات این مقام ارشد، یوسی کوهن، رئیس موساد، دونالد ترامپ را در جریان این حمله قرار داده بود.»

در این بین چند سوال بسیار خنده دار در ذهن به وجود می آید و آن این است که آیا اگر بر فرض، کشوری بخواهد فرآیند هسته ای مخفیانه ای داشته باشد و اسنادی هم به صورت سری در این خصوص وجود داشته باشد، آن را در «انبار» نگه داری می کند؟ یعنی آیا «کاغذ» های مربوط به تسلیحات هسته ای خود و اطلاعات محرمانه مربوط به گداخت و شکاف هسته ای را در درون یک «اتاق» قرار می دهد؟ آیا کشوری که بنای رسیدن به درجه از از بازدارندگی هسته ای استراتژیک را دارد، به صورت قرن حجری، از کاغذ برای مسائل هسته ای خود استفاده می کند؟ آیا اگر بر فرض هیچ تکنولوژی برای ثبت دستاورد هسته ای آن کشور وجود نداشته باشد و حتی باز هم بر فرض که آن کشور از کاغذ استفاده کند و در دنیای تکنولوژیک سیر نکند، کاغذها را در درون یک اتاق یا انبار نگه داری می کند؟ آیا کاغذها پوسیده نمی شوند؟ همانطور که مشاهده می کنید این سوالات همه خنده آور هستند. این سوالات دقیقا همان چیزهایی است که نتانیاهو و رسانه های صهیونیستی بر روی بستر آن ها تحلیل می کنند و ادعا می کنند که در یک عملیات سری به محتوای این سوالات رسیده اند.

دوم؛ چرا نتانیاهو تلاش می کرد اهمیت اسناد را برجسته کند؟

سخنان نتانیاهو در مورد «اسناد کشف شده» و گزارش های رسانه های صهیونیستی و آمریکایی بیانگر این موضوع است که «انباری از اطلاعات» وجود داشته که ماموران موساد به آن حمله کرده اند و طی فرآیند این حمله توانسته اند «اطلاعات محرمانه» مربوط به «ساخت تسلیحات هسته ای بعد از تاریخ انعقاد توافقنامه برجام» را به دست آورند و این نشان می دهد که «ایران کماکان در حال پی گیری فرآیند ساخت سلاح هسته ای به دور از چشمان ناظران آژانس بین المللی انرژی اتمی» است. یکی از نکات دیگر ادعاهای نتانیاهو این بود که تلاش می کرد اهمیت این به اصطلاح اسناد را برجسته کند. دلیل این موضوع به چه چیزی بر می گردد؟ دلیل این موضوع را بایستی در انتظار جامعه بین المللی برای تصمیم گیری دونالد ترامپ در خصوص برجام پی گیری کرد.

دقت در همه تاکیدات فوق الاشاره که اینک در فضای رسانه ای صهیونیست ها و غرب وجود دارد، نشان می دهد که ماجرای «مخفی کاری ایران» اینک برای آمریکایی ها و اسرائیلی ها بسیار اهمیت دارد. چرا؟

آمریکایی ها به دنبال فراهم کردن یک بهانه هستند تا بخشی از تقصیر عدم پایبندی خود به برجام را به گردن ایران بیندازند، چه بهانه ای بهتر از اینکه ایران فعالیت مخفی در خصوص اقدامات هسته ای خود را پی گیری می کند و فراتر از نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز هم به دنبال برنامه هسته ای مخفی خود است.

سوم؛ چرا نتانیاهو از کلید واژه «دروغ گو بودن مسئولان ایران» استفاده می کرد؟

یکی دیگر از موضوعات برجسته ای که نتانیاهو تلاش می کرد، به رسانه ها و مخاطبان مخابره کند تکرار حساسیت زای این موضوع بود که «مقامات ایران دروغ گو هستند» 

نتانیاهو ادعا کرده «در سال ۲۰۱۵ آژانس آخرین ارزیابی خود را منتشر کرد. این شانسی بود برای ایران که یک بار برای همیشه واقعیت را بگویند. اما ایران وجود یک برنامه هدفمند برای تولید مو اد بمب هسته‌ای و پروژه آماد را تکذیب کرد. بعد از توافق هسته‌ای ایران به حفظ سلاح هسته‌ای ادامه داد. توافق هسته‌ای ایران مبتنی بر دروغ است. ایران همچنان دروغ می‌گوید. برنامه هسته‌ای به ایران راه می‌دهد برای زراد خانه هسته‌ای.»

بعد از این ادعاهای نتانیاهو مقامات صهیونیستی و آمریکایی در یک اقدام هماهنگ از این کلید واژه استفاده کردند. برای مثال مایک پومپئو وزیر خارجه جدید آمریکا گفته است که «این مدارک نشان می‌دهد که حکومت ایران به مردم این کشور دروغ گفته است.» و در ادامه این موج وزیر دادگستری اسرائیل ادعا کرده «اسناد هسته‌ای ایران که از سوی بنیامین نتانیاهو ارائه شد، بیدار باش و سندی برای اروپاست مبنی بر اینکه ایران در حال دروغ گفتن است و اینکه باید بر “برنامه تسلیحات هسته‌ای” آن نظارت شود.» پی گیری این فضا نشان می دهد که آمریکایی ها و صهیونیست ها بر روی این کلید واژه حساب زیادی باز کرده اند. اما دلیل این موضوع چیست؟

به نظر می رسد دو پاسخ را بتوان برای این سوال مطرح کرد؛

نخست؛ متهم کن تا متهم نشوی

نتانیاهو را با عنوان دروغ گویی در فضای بین المللی می شناسند. او عادت دارد کاغذی در دست بگیرد و ادعا کند سندی محرمانه است که نشان دهنده افشای استراتژی های نظامی و امنیتی است. چند سال پیش در سازمان ملل برگ مضحکی را در دست گرفت و ادعا کرد که ایران در حال رسیدن به نقطه بازگشت ناپذیر ساخت بمب هسته ای است. که از همان زمان تبدیل به موضوع تمسخر آمیز رسانه های بین المللی شد. استراتژی متهم کردن طرف مقابل به رفتاری که خود از آن استفاده می کند تا همه ذهن ها از دروغ گویی سخنگو خارج شود و متوجه طرف مقابل شود؛ دقیقا سیاستی است که نتانیاهو پی گیری می کند.

دوم؛ فراهم کردن فضا برای تصمیمات بعدی

آمریکایی ها و صهیونیست ها به دنبال فضایی هستند که توافق هسته ای موجود وجود خارجی نداشته باشد. برای رسیدن به این موضوع نیز همانطور که ذکر شد تلاش می کنند بخشی از هزینه را به دوش ایران بیندازند، تا خود را از اتهامات بعدی بری کنند. به همین دلیل است که «وزیر دادگستری صهیونیست ها می گوید «افشاگری نتانیاهو در مورد ایران، بیدار باشی برای اروپاست».

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *