«تشکیل ارتش متحد از تکفیریها»؛ راز اصرار صهیونیسم بر خروج ایران از سوریه

طی روزها و هفته های گذشته سلسله اظهارات مسئولان رژیم صهیونیستی علیه دولتمردان سوری و همچنین متحدان آن یعنی جمهوری اسلامی ایران تشدید شده است. در طول این مدت مسئولان رده های مختلف تل آویو از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر گرفته تا «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ، اظهارات تندی را در این زمینه مطرح کرده اند. نتانیاهو در این خصوص در نشستی که با نظامیان اسرائیلی در پایگاه هوایی «تل نوف» سخن می گفت ادعا کرد رژیم صهیونیستی اجازه نخواهد داد ایران در سوریه پایگاه نظامی ایجاد کند و در این راه نیروی هوایی ارتش اسرائیل نقش مهمی ایفا می کند. وی همچنین در اظهاراتی مداخله جویانه گفته است که اسرائیل نمی تواند قبول کند که ایران در سوریه حضور نظامی دارد. وی اخیرا نیز از سفر اخیر خود به آلمان، فرانسه و احتمالا انگلیس خبر داده و تأکید کرده که قصد دارد در جریان این سفرها با مقامات اروپایی درباره نقش ایران در سوریه به بحث و تبادل نظر بپردازد.

البته نتانیاهو پیشتر نیز رایزنی های سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران و نقش آن در سوریه را کلید زده بود. وی در سفر خود به روسیه و دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به نقش ایران در سوریه پرداخته و خواستار استفاده مسکو از نفوذش برای پایان دادن به حضور نظامی تهران در سوریه شده بود. علاوه بر نتانیاهو دیگر مسئولان رژیم صهیونیستی نیز تلاش های دیپلماتیکی را علیه تهران و دمشق کلید زده اند. ازجمله این مسئولان می توان به آویگدور لیبرمن اشاره کرد که حتی عنان سخن از کف داده و تهران و دمشق را به اتخاذ گزینه نظامی نیز تهدید می‌کند! قرار است وی در جریان تلاش های ایران ستیزانه خود ضمن سفر به روسیه با مقامات این کشور درباره ایران رایزنی کند. به موازات این تلاش های خصمانه، ایالات متحده آمریکا و عربستان نیز به نقش مخرب خود در سوریه همچنان ادامه می دهند.

سه جبهه‌ای که کار را تمام کرد

اتفاقاتی که طی هفته ها و ماه های اخیر در عرصه میدانی سوریه به وقوع پیوسته عملا تحولات میدانی در این کشور را دستخوش تغییرات گسترده ای ساخته و فرایند بحران سوریه و حل و فصل آن را نیز وارد مرحله تازه کرده است. واقعیت مطلب آن است که تروریست های تکفیری و حامیان آنها پس از متحمل شدن شکست های سنگین در سه جبهه عملا از تحقق پیروزی در برابر مقاومت در سوریه ناامید شدند. «غوطه شرقی»، «الحجر الاسود» و همچنین اردوگاه «یرموک» در اطراف دمشق، پایتخت سوریه سه جبهه ای است که در تکفیریها در آنجا متحمل سنگین ترین ضربات از سوی نیروهای مقاومت شدند. پس از این شکست های متوالی و پی در پی بود که ما وقوع درگیریهای شدید میان گروهک های تروریستی با یکدیگر در مناطق مختلف سوریه را مشاهده کردیم. لذا آمریکایی ها و صهیونیستها به این نتیجه رسیدند که عملیاتی ساختن پروژه «براندازی دولت دمشق» در سایه این تحولات میدانی، عملا به امری غیرممکن تبدیل شده است.

فاز جدید مقابله مثلث شوم با مقاومت

برهمین اساس، اکنون مثلث آمریکا، سعودی و صهیونیسم که شکست پروژه شوم خود در سوریه را حتمی می بینند، فاز جدیدی را برای مقابله و مواجهه با محور مقاومت در سوریه کلید زده اند. در این مرحله نوک پیکان هجمه های واشنگتن، ریاض و تل آویو به سمت جمهوری اسلامی ایران نشانه رفته است و مقامات هر سه طرف به صورت یک برنامه از پیش طراحی شده و در اقدامی هماهنگ لزوم خروج ایران از سوریه را فریاد می زنند. این مطالبه ازپیش طراحی شده و نامعقول در حالی است که جمهوری اسلامی ایران با درخواست رسمی دولت دمشق وارد سوریه شده است و تا به امروز که بحران این کشور وارد هشتیمن سال خود شده، تهران هزینه های زیادی را بابت نبرد با تروریسم و گروهک های تکفیری متحمّل شده است.  

لذا بدیهی است خروج جمهوری اسلامی ایران از سوریه تنها در شرایطی اتفاق خواهد که دولت دمشق چنین مطالبه ای را مطرح کند. دشمنان مقاومت نیز باید این مسأله را بدانند که تا زمانی که گروهک های تروریستی ـ تکفیری در خاک سوریه حضور دارند، جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با ترک این کشور عرصه را به آمریکایی ها، سعودیها و صهیونیستها واگذار کند. درحالی که هم تکفیریها و هم حامیان آنها ازجمله نیروهای آمریکایی، سعودی و صهیونیستی در سوریه حضور دارند، ایران چگونه می تواند این کشور را ترک کند.

تشکیل ارتش متحدی از تکفیریها

تأکید مقامات رژیم صهیونیستی بر لزوم خروج نظامی ایران از سوریه به این دلیل است که صهیونیستها به دنبال آن هستند تا پس از خروج تهران از سوریه یک ارتش متحد از گروهک های تروریستی به منظور محافظت از امنیت رژیم صهیونیستی در مرزهای مشترک سوریه و اراضی اشغالی از جولان اشغالی تا درعا تشکیل دهند. در واقع، خروج نظامی ایران از سوریه است که این فضا را برای صهیونیست ها جهت جامه عمل پوشاندن به اهداف خود فراهم می کند؛ در غیر این صورت، صهیونیستها نخواهند توانست چنین ارتشی را تشکیل دهند. مقامات تل آویو تلاش می کنند با تشکیل این ارتش و آموزش نیروهای آن، محوری را جهت حفظ منافع خود در برابر مقاومت در جولان اشغالی تشکیل دهند. لذا پر واضح به نظر می رسد که یکی از برنامه های اصلیِ کنونی آمریکایی ها و صهیونیستها تشکیل یک ارتش منظم و متحد از تکفیریهاست که اوامر صادره از اتاق فرمانِ تل آویو را در سوریه اجرا کند.

علت متوسل شدن تل آویو به مسکو

رژیم صهیونیستی به منظور تحقق هدف خود یعنی خروج نظامی ایران از خاک سوریه رایزنی‌های سیاسی را نیز در عرصه دیپلماتیک آغاز کرده اند. رایزنی های آنها با مقامات ارشد روسی درخصوص تهران و دمشق خود مؤید این مدعاست. البته طبیعی است که روسها مشکلی با اسرائیل ندارند و تنها با آنها در خصوص تحولات سوریه و مسأله ایران اختلاف نظر دارند. «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جریان آخرین سفر خود به روسیه از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری این کشور خواست از طریق اعمال فشار به سوریه زمینه عقب نشستن ایران و حزب الله از سوریه را فراهم کند. علت اصلی روی آوردن تل آویو به روسیه برای اعمال فشار بر ایران جهت خروج از سوریه هم آن است که مقامات صهیونیست معتقدند مسکو در نهایت حاضر نیست منافع و مصالح مشترک خود با تل آویو را قربانی حمایت های طولانی مدت از دمشق و تهران کند. لذا می بینیم که باوجود ناکامی‌های مذاکرات و رایزنی های گذشته مقامات اسرائیلی با روسیه درباره سوریه، این رایزنی ها امروز بار دیگر از سرگرفته شده اند.

استقرار نیروهای تفنگدار دریایی آمریکا در سوریه

همزمان با تلاش صهیونیستها برای بیرون راندن ایران از خاک سوریه، آمریکایی ها همچنان به تحرکات خصمانه خود علیه دولت دمشق به ریاست بشار اسد ادامه می دهند. در همین راستا ایالات متحده آمریکا بیش از ۲ هزار نفر از نیروهای تفنگدار دریایی خود را در مناطق شرقی سوریه و در مرزهای مشترک «البوکمال» واقع در میان سوریه و عراق متمرکز ساخته است. آمریکایی ها از این رهگذر، هم اکنون درحال ارائه آموزش های نظامی به گروهک های تروریستی به منظور ساماندهی یک ارتشِ مزدور برای اسرائیل هستند. ایالات متحده آمریکا حضور نیروهای حزب الله و مقاومت در سوریه را مزاحم برنامه ها و پروژه های خود در این کشور و در سطح منطقه می داند و لذا تمام تلاش خود برای مقابله با آنها را به کار بسته است. لذا باید گفت که آمریکایی ها بر خلاف قوانین بین المللی بخشی از خاک سوریه را تحت اشغال خود درآورده اند.

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *