باید محاسبات صهیونیست‌ها را به هم ریخت

روز قدس در دهه‌های گذشته مسیر پرفراز و نشیبی را تجربه کرده است. عوامل گوناگونی از جمله وضعیت فلسطین، تحولات منطقه‌ای، قدرت جریان‌های مقاومت، حاکمان کشورهای اسلامی و … بر چگونگی و گستردگی روز قدس بسیار تأثیرگذار بوده است. حال با گذشت نزدیک به ۴ دهه از ابتکار امام خمینی اینکه «روز قدس» تا چه میزان در تحقق اهداف و رسالت خود موفق بوده است و برای گسترش آن نیاز به چه تغییرات یا نگرش‌های جدیدی است، موضوع این یادداشت نیست و قصد پرداختن به آن ندارد؛ اما آنچه در این یادداشت سعی شده به آن پرداخته شود نگاهی به وضعیت کنونی فلسطین و لزوم نگرش به مسئله روز قدس از زاویه «حمایت ملت‌ها» از فلسطین و آرمان قدس است.

حاکمان عربی؛ قدم به قدم در مسیر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

روز قدس در جمعه پیش رو تفاوت‌های ویژه ای با روزهای قدس در سال‌های پیشین دارد. در دو سال گذشته مسیر نزدیکی و عادی سازی روابط کشورهای عربی با تل‌آویو با سرعت بیشتر و به صورت علنی در حال طی شدن است. نقطه عطف این مسیر به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی بن سلمان در مصاحبه با نشریه آتلانتیک و در مصاحبه با جفری گلدبرگ یهودی و نزدیک به نئوکان‌های آمریکا بود. صحبت‌هایی که با واکنش‌های وسیعی در جهان اسلام و فلسطین روبرو شد. بن سلمان در سخنانی گفت: «معتقدم که فلسطینیان و اسرائیلی‌ها حق داشتن سرزمین خود را دارند؛ اما باید یک توافق صلح داشته باشیم تا ضمن ارائه ثبات برای همگان، روابط نیز عادی‌سازی شود…ما منافع مشترک زیادی با اسرائیل داریم و اگر توافق صلح حاصل شود منافع بسیار بیشتری بین اسرائیل و کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) و کشورهایی مانند مصر و اردن به‌وجود خواهد آمد. » بن سلمان همچنین در بخش دیگری از سخنانش حماس را در صف کشورهای تهدیدکننده کشورش و منطقه خواند و مدعی شد: «ما نمی‌توانیم امنیت ملی عربستان را به خطر بیندازیم، ما در منطقه‌ای هستیم که القاعده، داعش،‌ حزب‌الله لبنان، حماس و ایران هستند. »

حال در روزی که سران کشورهای عربی در حال به رسمیت شناختن اسرائیل و عادی سازی روابطشان با این غده سرطانی هستند، اهمیت روز قدس بیش از پیش خواهد بود. روز قدس باید با پر رنگ‌تر شدن ماهیت مردمی‌اش ثابت نماید که مسیر برخی کشورهای عربی در قبال رژیم صهیونیستی و به رسمیت شناختن بخشی از خاک فلسطین به عنوان کشور جعلی اسرائیل، موضع و خواست ملت اسلامی و مردم منطقه غرب آسیا نیست. حتی بسیاری از کشورهای منطقه‌ای که در مسئله انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، مواضع ضد اسرائیلی شدیدی هم داشتند (چون ترکیه) وجود اسرائیل را به رسمیت شناخته‌اند و تنها مشکل آنان با بخش مرزهای ۱۹۶۷ و تشکیل نشدن دولت فلسطینی است. این موضع‌گیری حداقلی باید در روز قدس از سوی ملت‌های مسلمان رد شود و نشان داده شود که علی‌رغم پیچیدگی‌های دیپلماسی و تبلیغات وسیع رسانه‌های ضد مقاومت همچنان آرمان آزادی کامل فلسطین زنده است.

وضعیت انفجاری نوار غزه و حفظ دستاوردهای «راهپیمایی بازگشت»

درست به فاصله چند هفته به روز قدس، از صبح گاه سه‌شنبه ۸ خردادماه، نوار غزه شاهد تبادل آتش و تنش با سرزمین‌های اشغالی بود. گروه‌های مقاومت غزه در پاسخ به حملات جنگنده‌های صهیونیستی و همچنین کرامت خون بیش از ۱۳۰ شهید راهپیمایی بازگشت، بیش از ۱۵۰ موشک و راکت به سوی شهرک‌های اشغالی در جوار نوار غزه شلیک کردند؛ اقدامی که به باور رسانه‌های صهیونیستی بسیار نادر و پس از آتش‌بس جنگ ۵۱ روزه استثنایی بود. گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی حماس و گروهان های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین به صورت مشترک بیانیه‌ای را صادر نمودند که مسئولیت عملیات‌های موشکی علیه اهداف نظامی و شهرک‌های صهیونیست نشین در اطراف باریکه غزه را بر عهده گرفتند و آن را واکنشی به تجاوزات گسترده و جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه ملت و مقاومت فلسطین و به ویژه ساکنان غزه دانستند. گردان‌های قسام و گروهان های قدس تأکید کردند که حمله با حمله و خون با خون پاسخ داده خواهد شد و ما به دشمن اجازه تحمیل معادلات جدید را نخواهیم داد در این بیانیه مشترک آمده است که دشمن صهیونیستی آغازگر دور جدید تجاوزات علیه ملت فلسطین بود و به‌منظور فرار از شرایط متاثر از جنایت‌های خود علیه تظاهرات کنندگان مسالمت‌آمیز فلسطینی «راهپیمایی بازگشت» که چشم جهانیان را به روی اقدامات فجیع و خون‌بار این رژیم باز کرده است، مبارزان و پایگاه‌های مقاومت را طی ۴۸ ساعت گذشته هدف قرار داد.

حجم شلیک راکت و موشک به شهرک‌های اشغالی و رسانه‌ای کردن بیانیه‌ای مشترک در بر عهده گرفتن آن و تهدید به تداوم این تنش و مقاومت، نشان دهنده صلابت، جدیت و عدم ترس مقاومت غزه از جنگی دیگر از سوی صهیونیست‌ها برای دست‌یابی به اهداف خود در دفاع از نوار غزه و فلسطین است.

اکنون وضعیت فلسطین و نوار غزه در شرایط بسیار ویژه‌ای قرار دارد. تحولات اخیر غزه، راهپیمایی بازگشت، تبادل آتش و حمله موشکی مقاومت به شهرک‌های صهیونیستی موجب شده است مردم مظلوم نوار غزه که بیش از ۱۲ سال در محاصره هستند و اکنون در سخت‌ترین وضعیت انسانی و اقتصادی قرارگرفته‌اند بیش از گذشته به حمایت ملت‌ها نیاز داشته باشند. آن‌هم در برهه‌ای که خبرهای گوناگونی حول تهدیدات و فشارهای مصر و عربستان به حماس برای تغییر رویه مقاومت شنیده می‌شود. اگر مردم کشورهای اسلامی و غیر اسلامی در روزهای پیش رو و حتی پس از آن (همانند آنچه در راهپیمایی بازگشت گذشت) به حمایت از مردم فلسطین بپردازند، قطعاً دستگاه محاسباتی صهیونیست‌ها در خصوص تصمیم‌گیری برای ماجراجویی یا جنگی جدید علیه نوار غزه تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *