تاکید وزارت ارشاد بر اجرای مراسم برائت از مشرکین

رخدادهای ۱۲ مرداد ۶۴

چکیده:

  • ایران نسبت به توطئه موسسه مذهبی دولت سعودی در مورد مخالفت با تظاهرات برائت از مشرکین هشدار داد.

 

  • رزمندگان اسلام چاه نفت عراق را در نفت خانه به آتش کشیدند.

 

  • معاون وزیر امور اقتصادی و دارائی: دولت فرانسه ضامن بازپرداخت وام یک میلیارد دلاری ایران است.

 

  • حزب الله لبنان به صلح طلبان با اسرائیل هشدار داد.

 

تاکید وزارت ارشاد بر اجرای مراسم برائت از مشرکین

وزارت ارشاد اسلامی در پاسخ به موضع گیری اخیر موسسه سعودی رابطه الاسلامی در محکوم ساختن تظاهرات باشکوه مسلمانان در مراسم حج طی بیانیه ای کلیه توجیهات به ظاهر اسلامی این موسسه را رد کرد.

در این بیانیه آمده است: نمایندگان این انقلاب عظیم الهی در حج نمی توانند به خواست قدرت های ضد اسلام و منحرفان دست از انجام وظایف اسلامی خود در حرمین شریفین بردارند و ۱۵۰ هزار زائر ایرانی به همراه دیگر حجاج امسال هم برائت خود را از استکبار جهانی الحاد و صهیونیسم ابراز خواهند دانست.

در این بیانیه تاکید شده است منع مسلمانان از برگزاری تظاهرات و تلاش های ناخوشایند آمریکا و اسرائیل و دیگر غاصبان حقوق مسلمانان و مستضعفان در حج عاری کردن این مراسم عبادی سیاسی از سیاست نیست بلکه آمیختن آن با سیاستی همسو با منافع دشمنان حق است. این بیانیه می افزاید آنان که می خواهند با مقدس مابی حج را صرفا عبادی و عاری از جنبه سیاسی بخوانند در واقع خود بازیچه یک سیاست پرفریب و فاجعه بار شده اند و غرضشان این است که به سیاست تسلیم در مقابل قدرتمندان تجاوزگر خللی وارد نیاید.

گفتنی است موسسه رابطه العالم الاسلامی با انتشار بیانیه ای تظاهرات مسلمانان در حرمین شریفین و در ایام حج را محکوم و زائران بیت الله الحرام را از انجام تکالیف الهی خود منع کرده است.(۱)

 

حمله اکراد عراقی به ۱۰ پایگاه رژیم بعثی

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد رزمندگان مستقر در مناطق عملیاتی جبهه میانی با اجرای آتش دقیق و موثر ۳۵ نفر از مزدوران بعثی را کشته و زخمی و در حدود ۱۵ سنگر مختلف دشمن را منهدم و  یک حلقه چاه نفت در منطقه نفت خانه عراق را به آتش کشیدند.

گزارش واحد مرکزی خبر از ارومیه نیز حاکیست در حمله اکراد عراقی به ۱۰ پایگاه مزدوران رژیم بعثی مستقر در محور میرگه سور-ماودیا پنج پایگاه نیروهای ارتش مزدور صدام به کلی منهدم شد. در جریان این عملیات خسارات فراوانی به دشمن بعثی وارد شد و غنایم قابل توجهی نیز به دست کردهای معارض عراقی افتاد.(۲)

 

مخالفت فرانسه با استرداد وام ۱ میلیارد دلاری ایران

موضوع وام پرداختی ایران به دولت فرانسه که در زمان رژیم گذشته انجام شده است و دولت فرانسه تاکنون از استرداد این وام خودداری کرده هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

برادر مهدی نواب معاون وزارت امور اقتصاد و دارائی ضمن اعلام این مطلب یاداور شد در خبر روزنامه اطلاعات سوم مرداد ماه در مورد مذاکرات مقامات ایرانی با مسئولان فرانسوی در مورد استرداد این وام یک میلیارد دلاری به چاپ رسید پرداخت این وام به شرکتی تحت عنوان اورودیف ذکر شده بود که این مسئله صحت ندارد. وی همچنین یاداور شد وام یک میلیارد دلاری مورد اشاره در زمان رژیم گذشته از طرف دولت وقت به کمیساریای انرژی اتمی فرانسه پرداخت شده است و دولت فرانسه ضامن پرداخت آن است.(۳)

 

مخالفت حزب الله لبنان با طرح سازشکارانه جدید اعراب

حزب الله لبنان ضمن محکوم کردن طرح سازشکارانه بعضی از حکام عرب در جهت صلح با رژیم اسرائیل سرنوشت امضاکنندگان آن را مشابه سرنوشت سادات دانست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی حزب الله لبنان در بیانیه خود تشکیل کنفرانس سران عرب که همزمان با سفر ریچارد مورفی به منطقه برای تعیین هیئت مشترک اردنی-فلسطینی صورت می گیرد کوشش های هماهنگ رژیم های خائن عرب برای تثبیت طرح سازش با اسرائیل دانسته و اخطار کرده است امضاکنندگان پیمان صلح با رژیم صهیونیستی سرنوشتی بهتر از سادات نخواهند داشت. حزب الله لبنان همچنین در بیانیه خود کوشش های شوروی برای از سرگیری مناسبات خود با رژیم اسرائیل را نیز تقبیح کرده است. در این بیانیه تاکید شده است کوشش های اخیر در جهت تشکیل کنفرانس جهانی برای مساله خاورمیانه چیزی جز توافق شرق و غرب برای تقسیم مناطق نفوذ خود در منطقه نیست و ما اعلام می کنیم مساله فلسطین را تنها ملت مسلمان با ادامه مبارزه خود تا نابودی دشمن و آزادی سرزمین های اشغالی حل خواهند کرد.(۴)

منابع:

۱٫ جمهوری اسلامی، ۱۲ مرداد ۶۴، ص ۱۲
۲٫ کیهان، ۱۲ مرداد ۶۴، ص ۳
۳٫ اطلاعات، ۱۲ مرداد ۶۴، ص ۳
۴٫ اطلاعات، ۱۲ مرداد ۶۴، ص ۲۰

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *