حساسیت سنجی و حساسیت زدایی با اسم رمز حجاب

خبرگزاری فارس؛ گروه دیدگاه: هفت سال پیش در مردادماه سال ۱۳۹۰ وقتی ویژه‌نامه خاتون به مقابله با حجاب پرداخت واکنش‌های وسیعی را در سطح کشور به‌وجود آورد که به نظر می‌رسید با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و خط قرمز آن در جامعهٔ اسلامی و انقلابی ایران، دیگر شاهد تکرار آن در آینده نخواهیم بود. در آن ایام، یادداشتی با عنوان «از خانوم تا خاتون» توسط حقیر به نگارش درآمد که در آن، ضمن نقد و رد مواضع ضددینی منتشر شده در آن ویژه‌نامه، به تشریح ریشه‌های اسلامی حجاب در دین اسلام و حتی دیگر ادیان پرداختم و مبانی ارزش‌های دینی کشورمان در دنیای امروز را نیز اشاره داشتم.

در آن زمان و در دولت دهم، ویژه‌نامهٔ مذکور توسط روزنامه دولتی ایران منتشر شده بود و بالطبع انتقادها نیز متوجه دولت بود ولیکن ماجرایی که در روزهای اخیر و در حاشیهٔ نمایشگاه شهرداری تهران به وقوع پیوسته است انتقادها و واکنش‌های بسیاری را متوجه مسئولین شهرداری پایتخت کرده است.

در نمایشگاه امسالِ «زنان و تولید ملی» بنری با عنوان «زنان چهرهٔ شهر را تغییر می‌دهند‌« باعث  توهین به تمامی زنان جامعه و بالاخص اقشار مقید به شعائر مذهبی شد؛ در ذیل عنوان بنر فوق ۵ رنگ مختلف نمایان است که ضمن تأیید رنگ‌های شاد، روی رنگ مشکی علامت ضربدر به نشانی حذف آن جلب توجه می‌کند.

ناگفته پیداست با توجه به موضوع نمایشگاه، نوع طراحی بنر، فضای انتشار آن و مخاطبین آن نمایشگاه، پیامی جز ایجاد حساسیت در جامعه با اسم رمز مقابله و مخالفت با حجاب (البته حجاب برتر)، مخابره نمی‌شود فلذا از همان ابتدای امر شاهد واکنش شدید مردمی نسبت به این موضوع بودیم.

به نظر می‌رسد دست اندرکارانِ طرح به دنبال فضایی بودند تا به زَعم خود با یک تیر، چند نشان را بزنند. از یک طرف به مقابله با پوشش چادر به عنوان حجابِ بانوان محترم بپردازند و از طرف دیگر در جبههٔ مقابل عزاداران حسینی پیوسته و ارزش‌های دینی را مورد انتقاد قرار دهند، ضمن آنکه نگاه ابزاری به زنان به‌عنوان زینت‌المجالس شهر را نهادینه کنند.

اگرچه مسئولین برپایی نمایشگاه فوق با رد انتقادات و واکنش‌ها به تکذیب پیام توهین‌آمیز آشکارِ بنر مورد بحث پرداخته و می‌پردازند اما حامیان اینگونه حرکات که علناً و عملاً به مبارزه با حجاب شهره‌اند ضمن تأیید، تشویق و بازنشر بنر توهین‌آمیز اخی،ر از طراحان آن حمایت کردند که خود نشانگر حساسیت موضوع و البته تأیید مأموریت حساسیت‌سنجی و حساسیت‌زدایی ضدانقلاب و عوامل داخلی آن‌ها از ارزش‌های دینی و اخلاقی جامعه می‌باشد.

درواقع، مخالفان انقلاب اسلامی با تأکید بر مسائل ارزشی و حساس در اذهان عمومی، هر از گاهی هجمه‌های اینچنینی را پایه‌ریزی می‌کنند تا ضمن تحریک افکار عمومی، به نوعی مأموریت حساسیت‌سنجی خود را عملیاتی کنند و اطلاعات ناقص خود را جهت پروژه‌های بعدی تکمیل نمایند؛ همچنین آن‌ها با پرداخت چندباره به برخی موضوعات و ایجاد تنش‌های مختلف با هدف حساسیت‌زدایی از آن موضوعات، سعی در عادی‌سازی توهین به ارزش‌ها دارند.

حامیان سیاسی مجموعهٔ شورای شهر تهران و شخص شهردار و البته جناح‌های دولتی و برخی مسئولین دولت که در شبکه‌های مجازی از طرح بنر فوق حمایت کرده‌اند! را می‌توان مظنونان این پروژهٔ حساسیت‌زدایی از ارزش‌های انقلاب قلمداد کرد.

البته نکتهٔ مهم این قبیل حرکات، زمان‌سنجی وقوع آن‌هاست که در این رابطه بعضاً (بخوانید یقیناً) عدو می‌شود سبب خیر. در اواخر عمر فتنهٔ سال ۸۸ وقتی نتیجهٔ دلخواه طراحان فتنه حاصل نشد، به خواست خداوند و با حملهٔ آن‌ها به ارزش‌ها و شعائر حسینی ماه محرم آن سال، چهرهٔ واقعی‌شان نمایان شد. همزمانی ماجرای اخیر با آغاز ماه محرم‌الحرام نیز موجب شد تا بار دیگر رسوایی دشمنان اعتقادات ملت را شاهد باشیم.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *