دو پیام متفاوت و مهم از پرتاب «پیام»

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، محسن مقصودی مجری برنامه ثریا در یادداشتی که در اختیار فارس قرار داده نوشت: پرتاب امروز اتفاق بسیار خوبی بود.اعلام عدم موفقیت هم برای اولین بار است که رخ می دهد، قبلا هم (در طول ده سال اخیر) ایران پرتاب های ناموفق دیگری هم داشت ولی از بیم سرزنش‌ها و تبعات داخلی و خارجی رسانه‌ای نمی‌کردند. نترسیدن از شکست بخشی از مسیر پیروزی است!

این یک‌بلوغ فکری و رسانه ای است که همه بفهمند در کار علمی شکست جزئی از مراحل موفقیت و تجربه اندوزی است. سایر کشورهایی هم که پرتاب می‌کنند دهها بار شکست داشته‌اند و ‌این در دنیا طبیعی است. اساسا شیرینی موفقیت و پیروزی زمانی حس می شود که مردم خبر شکست ها را هم شنیده باشند. مثلا اگر شما فقط اخبار پیروزی تیم فوتبال، کشتی و یا والیبال را منتشر کنید و شکست ها را مخفی کنید، شیرینی پیروزی ها و قهرمانی ها از بین می رود. مردم باید بدانند دستاوردهای فناوری ایران، نتیجه یک تلاش پیچیده و مجاهدانه است که مرحله به مرحله پیشرفت می کند. فناوری ساخت و بویژه پرتاب ماهواره در شرایط تحریم و در شرایطی که همسایگان مدعی ما درگیر فناوری پنهان سازی جسد اره شده خاشقچی هستند حرفهای مهمی برای مردم دنیا دارد!

این عدم موفقیت در مرحله پایانی پرتاب سیمرغ یک علت فنی دارد و چند علت مدیریتی و راهبردی؛ دولت سه چهار سال برای ملاحظات نانوشته برجامی پرتاب ها را عقب انداخت و حتی یکبار ماهواره بر حامل ماهواره بچه های شریف از روی سکوی پرتاب به انبار بازگشت؛ از بعد از توافق لوزان تا کنون ماهواره ای پرتاب نشده بود. بخشی از پروژه های مهم فضایی به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده بود و بودجه های پروژه های فضایی بسیار محدود و قطره چکانی پرداخت می شد! شما در فوتبال و کشتی و والیبال هم نمی توانید یک تیم را چهار سال رها کنید و سپس انتظار موفقیت داشته باشید! پس باید دست تک تک متخصصان ماهواره ای و ماهواره بری ایران را بوسید که در دوره تحریم داخلی و خارجی هنوز پرامید دارند کار می کنند و ان‌شالله موفقیت های بعدی در راه است.ما باید به جای هر چهار سال یک پرتاب، هر سال چهار پرتاب فضایی داشته باشیم تا صاحب یک صنعت فضایی عملیاتی و کاربردی باشیم.

به هر حال باید خوشحال بود و امیدوار بود که با این پرتاب، صنعت فضایی ایران از کما خارج شود، این پرتاب می تواند نوید این باشد که دیگر قرار نیست دولتمردان ما منتظر نظر و تشر آمریکایی ها و اروپایی ها برای پرتاب ماهواره باشند. این پرتاب می تواند نوید این باشد که دوستان فهمیده اند که بیش از این نباید برای مرده برجام هزینه داد و اینها همه مبارک است.

 البته در این میان نباید نقش تذکرات و هشدارهای صریح رهبر انقلاب را در پایان دادن تعلیق برخی پروژه ها و پرتاب های فضایی ایران نادیده گرفت. از دو ماه پیش که سردار حاجی زاده در ثریا خبر خوب رفع شدن مشکلات حاشیه ای پرتاب ماهواره ها را داد حدس می زدم که سرانجام انقلابی ها توانسته اند منطق خود را بر شیفتگان غرب غلبه دهند و به هر ترتیب این تغییر مسیر در تصمیمات فضایی دولت رخ داده و امیدوارم ادامه یابد!

پی نوشت:
۱- ان‌شالله یکی دو هفته بعد، ثریا به دستاوردهای غرورانگیز فضایی ایران خواهد پرداخت و برخی چالشهای مسیر را بررسی می کند!
۲- در خصوص پرتاب های فضایی ایران، برای وزیر دفاع، معاونت علمی ریاست جمهوری، وزیر جوان ارتباطات و سایر مسئولان فضایی کشور، یک پیشنهاد مهم داریم که ان‌شالله فردا شب در ابتدای برنامه ثریا عرض خواهم کرد!

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *