الزامات تحقق بیانیه «گام دوم» رهبرمعظم انقلاب

متن یادداشت اختصاصی فارس به قلم لطف الله فروزنده عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس را با عنوان «الزامات تحقق بیانیه گام دوم رهبر عظیم‌الشان انقلاب اسلامی» به شرح ذیل از نظر می گذرانید:

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای در بیانیه گام دوم انقلاب تصویر روشنی از دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی و مسیر آینده ترسیم فرمودند. خدا را بر وجود نعمت عظیم رهبری آگاه، عادل، فقیه،‌ متدین و بصیر و روشن‌ضمیر سپاسگزاریم و به روح بلند امام امت درود و سلام می‌فرستیم.

تحلیل و بررسی این بیانیه در دانشگاه‌ها و مراکز حوزوی علمی و رسانه ای، بایستی در دستور کار قرار گیرد و ساعت‌ها پیرامون آن بحث شود. الزامات تحقق این فرمان چند نکته است:

۱-آگاهی و فهم و درک درست و مشترک همه آحاد مردم بویژه مسئولین،‌ نخبگان و جوانان بطوری که فرازهای مختلف این بیانیه، گفتمان غالب جامعه شود.

۲-باور مسئولین، نخبگان و جوانان با امید و نشاط که تنها راه و صراط درست حل مشکلات کشور و ریشه شکوفایی و پیشرفت عمل به نکات این بیانیه مهم است.

۳- همانطور که در بیانیه آمده «بکارگیری مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعالان جوان، در سه میدان سیاسی،‌اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی با همت و هوشیاری سرعت عمل و ابتکار، کارآمد، با انگیزه و خردمند» می‌تواند ظرفیت‌های فراوان انسانی و طبیعی، سوق الجیشی، گفتمانی را به عمل تبدیل کند و بستر پیشرفت و اشتغال و رونق را فراهم کند.

۴- دولت و مجلس بایستی بودجه مناسب برای تحقق و توسعه اختصاص دهند و سیستم اداری را با تصویب قانو‌ن‌های روشن، صریح و متقن فضای کسب و کار را برایکارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم نمایند. دولت باید به سمت چابک‌سازی و واگذاری امور به مردم حرکت کند، و به طور قاطع با فساد از هر نوع و با اصلاح فرایندها و توسعه دولت الکترونیک مبارزه کند.

۵- مجلس و روسای سه قوه، قانون ویژگی مدیران سیاسی و حرفه‌ای را تصویب کنند، بر این اساس حداکثر سن برای مدیران را ۵۰ سال تعیین شود، البته موارد استثناء حداکثر ۵ درصد در نظر گرفته شود تا بستر بکارگیری جوانان با قانون فراهم شود. والا بکارگیری جوانان یک شعار خواهد بود. جوانان باید در عرضه اجرایی بویژه در حد وزیر، معاون وزیر و نماینده مجلس و مقامات قضایی قرار گیرند تا سیستم خلاق و شکوفا شود. این سیره در دولت شهید رجایی و دولت‌های بعد از انقلاب تا دولت سازندگی ادامه پیدا کرده از آن زمان حلقه بسته مدیران شکل گرفته در دولت نهم و دهم این حلقه شکسته شده و بهره‌وری جوان و ناشناخته آمدند و کشور را به کارگاه تبدیل کردند و با سردست گرفتن شعارهای انقلاب اسلامی به مردم خدمت بی‌نظیر کردند اما با شروع دولت یازدهم و دوازدهم دولت روحانی مجددا حلقه بسته مدیران دوران سازندگی و مدیران دوم خردادی با متوسط سن ۶۵ سال مناصب اجرایی را گرفتند که حاصل آن عدم ناکارآمدی است که امروز با آن روبرو هستیم.

۶- باید بستر فضای مجازی را برای جولان رسانه‌های بیگانه، ضدانقلاب،‌ جاسوسان و فساد اخلاقی را مدیریت کرده و با دادن بستر فضای کافی به شبکه‌های داخلی و تولید محتوای جذاب علمی، اخلاقی و دینی از فضای معنوی، اخلاقی، انسانیت، ایثار، توکل، فداکاری، کار، عفت،‌ عزت، حیا و… پاسداری کرد. جوانان مومن، ایثارگر، متوکل ،اصیل، خانواده دار، پاک و خودساخته و با انگیزه الهی می‌توانند مفاد این بیانیه را محقق کنند. لذا باید با رویکرد اثباتی، فضای فرهنگی جامعه را با رشد ارزش‌های اسلامی طراوت داد.

۷- عملکرد ضعیف اقتصادی، مانع بزرگ در راه موفقیت است. همانطور که فرمودند اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اعتماد به توانایی‌ داخل راه نجات است. باید عزم جدی کرد و مردم را از این اقتصاد بیمار و وابسته نجات داد. بی شک با حضور افراد غرب‌گرا، بی‌انگیزه،  بعضامفسد و رانتخوار، این اتفاق نخواهد افتاد. روسای سه قوه و شورای عالی اقتصادی، باید مردانه وارد میدان شوند و از زیرمجموعه خودشان شروع کنند و اجازه ندهند بیش از این رکود، گرانی، بیکاری، تورم و… مردم خوب انقلابی ایران را آزار بدهند.

۸‌- مبارزه با فساد و عدالت را رهبری عزیز هوشمندانه در کنار هم آورده اند. شناسایی رانتخواران و مفسدین و شبکه های انها و برخورد قاطع وظیفه بسیار مهم دستگاه های اطلاعاتی امنیتی و قضایی است. این  دستگاه ها باید با یک رفتار انقلابی، سریع، شرعی و منطقی، هرچه زودتر این جهاد مقدس را شروع کنند و اعتماد عمومی را افزایش دهند. حضرت آقا در این بیانیه فرمودند« ایجاب میکند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه گانه حضور دائم داشته باشد و به معنای واقعی با فساد مبارزه کند، بویژه در درون دستگاه‌های حکومتی.» همچنین: « همه باید بدانند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیّت همه‌ی مقامات حکومت جمهوری اسلامی است. همه باید از شیطان حرص برحذر باشند و از لقمه‌ی حرام بگریزند و از خداوند در این‌باره کمک بخواهند و دستگاه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیّت و حساسیّت، از تشکیل نطفه‌ی فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند.»

این مبارزه نیازمند انسانهایی با ایمان و جهادگر، و منیع‌الطّبع با دستانی پاک و دلهایی نورانی است. این مبارزه بخش اثرگذاری است از تلاش همه‌جانبه‌ای که نظام جمهوری اسلامی باید در راه استقرار عدالت به کار برد.

ایجاب می کند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه گانه حضور دائم داشته باشند و به معنای واقعی در فساد بویژه در دستگاه دولتی دستگاه نظارتی دولتی با قاطعیت و حساسیت از تشکیل نقطه فساد پیش گیری و از رشد ان جلوگیری کنند. همه باید بدانند که طهارت شرط مشروعیت همه مقامات حکومت جمهوری اسلامی است.این مبارزه نیازمند انسانهایی با ایمان و جهادگر و منیع‌الطلبع، با دستانی پاک و دلهایی نورانی است.» شورای محترم نگهبان باید در احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس این حکم را شرط اصلی دانسته و اعمال کند.

۹- تلاش برای استقرار عدالت.

حقوق‌های نجومی، زندگی اشرافی مسئولین، رانتخواری فرزندان مسئولین، عدم توجه به محرومین، کار و تلاش برای آبادانی مناطق محروم از چالش‌های جدی عدالت است که بایستی سیره مدیران و کارگران به سمت توجه به مردم محروم، مبارزه با رانت خواران، شفافیت و ساده زیستی، حضور در بین مردم،‌رسیدگی به مشکلات معیشتی، اشتغال مردم تغییر یابد. اگر مردم احساس کنند مسئولین ساده زیست هستند و برای حل مشکلات با صداقت و پاکی کار می‌کنند، احساس بی‌عدالتی در آنها کاهش می‌یابد.ایشان فرمودند در جمهوری اسلامی، دلهای مسئولان به طور دائم باید برای رفع محرومیت‌ها بتپد و از شکاف‌های عمیق طبقاتی بشدت بیمناک باشد. حضرت آقا لازمه اجرای سیاست‌های عدالت محور در نظام را پیرامون زمام امور اداره بخش‌های گوناگون کشور به جوانان مومن و انقلابی و دانا و کاردان دانسته‌اند.

۱۰- استکبار جهانی گسترش گفتمان انقلاب اسلامی را نابودی خود می‌داند و برای از بین بردن آن تلاش همه جانبه و مضاعف می‌کند به فضل الهی، استقلال و آزادی در کشور به پاس بیداری مردم محقق شده است. بدانیم همه مسائل، مشکلات و معضلات را باید با توجه به توطئه استکبار جهانی تحلیل کنیم و الا دچار اشتباه می‌شویم، باید به دشمن بدبین بود،‌قاطع با او مبارزه کرد، به فضل و لطف الهی امیدوار بود و در پرتو هدایت‌های رهبری، هوشیاری و بصیرت مردم، راه پرفروغ را طی نماییم.

خداوند وجود رهبر عزیز و عظیم‌الشان را تا انقلاب مهدی (عج) حفظ کند و به دست ایشان پرچم فتح و خطر تقدیم مولی گردد. انشاءالله

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *