انقلاب انسان‌ساز و سیلی از انسانیّت

گروه سیاسی خبرگزاری فارس‌ـ سلمان اسماعیلی ـ بارش های سیل آسای اخیر، بخش قابل توجهی از مردم و سرزمین ایران را متاثر کرد و خساراتی به دنبال داشت. تک تک ایرانیان غمگین بودند در صبح آق‌قلا و گمیشان گریستند در غروب غمبار شیراز، بیدار ماندند در شب بی‌خبری پل دختر و نگرانند هنوز برای خوزستان. و نیک می دانیم” مَّا أَصَابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّهِ وَمَا أَصَابَکَ مِن سَیِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِکَ ” آنچه از خوبی ها به تو می رسد از سوی خداست، و هرچه از آسیب ها دامنگیر تو می شود از ناحیۀ خودِ توست.(سوره مبارکه نساء-۷۹)

اما این حوادث، برخلاف ظاهری سخت و خشن، باطنی شگفتی‌ساز و مبارک داشت. در زمانه جنگ روایت ها و تحلیل های فلج کننده که انسجام، اتحاد، اعتقاد،  اعتماد، امید و روح بلند ایرانیان مسلمان را هدف قرار داده اند به یک باره سیلی کم‌نظیر از انسانیت، مهربانی و همبستگی به راه افتاد و حرکت عظیم مردمی آغاز شد.

هزاران جوان  جهادی و آتش به اختیار در کنار دولت و نیروهای مسلح با جسم و جان و مال و آبروی خود به یاری هم وطنان شتافتند. راحت جان را حقیر شمردند و قربه الی ا… دل به دریا زدند. اهل و عیال رها کردند و غمخوار و کمک حال مردمان سیل زده شدند و هر چه توانستند برای نشاندن لبخند دوباره بر لبان فرزندان ایران تلاش کردند.

بیل و کلنگ در دست گرفتند و و قایق ها و لودرها و تراکتورها و کامیون ها را به راه انداختند تا هر چه سریعتر عملیات آبادانی آغاز و دوباره زندگی جاری شود.

تامین غذا و پوشاک و سایر نیازهای روزمره، خدمات پزشکی و امدادی، تخلیه آب از کوچه ها و خیابان ها، پاکسازی منازل و معابر، نجات و تامین علوفه احشام، احداث و تقویت سیل بندها، بازسازی پل ها و جاده ها و … در دستور کار قرار گرفت و همه بدون معطلی با ایثار و گذشتی باورنکردنی در صف خدمت ایستادند. اثری هم از نام ها و نمادها نبود و هر چه بود در گمنامی بود و مسابقه ای بزرگ برای عبور از سیم خاردارهای نفس.

همه جا پر شد از تروریست، تروریست‌هایی با لباس سپاه و ارتش و بسیج، با لباس روحانیت و هلال احمر  و دولت  و مردم. با لباس هایی گِلی و لبانی خندان و جان‌هایی فدایی برای خدا و چه دوست داشتنی بودند و عاشق. به تعبیر سیدشهیدان اهل قلم: ” عاشقان، عاشق بلایند، دُر حیات در احتجاب صدف عشق است و آن را جز در اقیانوس بلا نمی توان یافت، در ژرفای اقیانوس بلا. عاشقان غواصان این بحرند و اگر مجنون نباشند چگونه به دریا زنند؟”

اشعار آیینی و مدح اهل بیت(ع) و یزله خوانی هم روح حماسی این رخداد بزرگ را کامل کرد. پیرغلامان اهل بیت(ع) و پیشکسوتان جهاد و شهادت نیز رسیدند و موکب ها دوباره برپا شد و پرچم حسین ابن علی (ع) بالاتر از همه پرچم ها ایستاد تا نشان دهد در دنیا و عقبی، حسین(ع) کشتی نجات است.

سیل کمک های مردمی نیز از اقصی نقاط کشور روانه استان های سیل زده شد. گلستان و لرستان و ایلام و خوزستان ۸۰ میلیونی شدند همانگونه که در زمان جنگ تحمیلی خوزستان ۳۶ میلیونی بود.

۴۰ سال است که پروژه دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی اولویت اول دشمنان ایران است اما در سیل اخیر ۸۰ میلیون ایرانی، ترکمن بودند، فارس بودند، کرد بودند، لر بودند و عرب هستند.

در زمانه تحریم و رفتارهای ظالمانه غرب، برادران مسلمان از عراق، افغانستان، پاکستان، سوریه، لبنان، یمن، فلسطین و … ، ابراز همدردی و اعلام همبستگی نمودند و با جان و مال خود و هر چه در توان داشتند و مقدور بود به یاری ایران شتافتند تا امت واحده را دوبار تعبیر کنند و فریاد برآوردند: “حب الحسین(ع) یجمعنا”

این قاب بلند و این تصاویر به یادماندنی بیش از هر زمان دیگری یادآور حماسه دفاع مقدس و فرزندان شهید این ملت است و چه خوب خوزستان آیینه تمام نمای عظمت یک ملت شده، فرقی نمی کند، در میانه ی آتش و خون یا آب و گِل، حماسه حماسه است.

امروز هم مانند دهه ۶۰، جوانان پیشتازند و حالا نوبت به دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها رسیده است و این جوانان و این حماسه‌ها، حجت خدا هستند بر کسانی که رویش‌های انقلاب را نمی بینند.

این حماسه مردمی و این مردم حماسی در کدام زمین و کدامین زمان دیگر تکرار شدنی است جزء تربیت شدگان مکتب قران و اسلام و جزء ایران اسلامی؟

بدون تردید به تعبیر رهبر معظم انقلاب، پس از انقلاب اسلامی عیار معنویت و اخلاق در فضای  عمومی جامعه بگونه‌ای چشم‌گیر افزایش پیدا کرده، رویکردهای دینی و اخلاقی جمهوری اسلامی، دل های مستعد و نورانی جوانان را مجذوب نموده و فضا به نفع دین و اخلاق دگرگون شده است و این معجزه‌ای دیگر از انقلاب و نظام اسلامی فعّال و پیشرو است و به فضل الهی با اتکا بر همین جوان‌ها و رویش‌های مبارک، انقلاب اسلامی در گام دوم به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی(ارواحنافداه) است نزدیک و نزدیک تر خواهد شد. ان شاالله.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *