پیشنهاد تشکیل سازمان نظارت بر حفظ حریم خصوصی و اطلاعات ملی

به گزارش خبرگزاری فارس، احسان کیان‌خواه نوشت: در این دهه‌ی پرتلاطم سایبری و گسترش همه‌جانبه کاربران این فضا، همچنان این حراج ادامه داشته و برشدت آن به‌صورت لگاریتمی افزوده‌شده است. گوگل، اینستاگرام، تلگرام و هزاران اپلیکیشن و سیستم‌عامل به جمع‌آوری داده‌های فردی و ملی می‌پردازند. هرروز سامانه‌های داخلی و خارجی داده‌های هویتی و رفتاری کاربران را جمع‌آوری می‌کنند و به علت ضعف برنامه‌ها و رعایت نشدن دقیق پروتکل‌های مرتبط با امنیت اطلاعات یا اقدامات عمدی، داده‌های هویتی نشت پیدا می‌کند. اطلاعات است که در فضای سایبر قدرت را شکل داده و زمینه را برای سلطه و مهندسی فکر و فرهنگ پدید می‌آورد. نگارنده پیشنهاد تشکیل سازمان نظارت بر حفظ حریم خصوصی و اطلاعات ملی را دارد.

فضای سایبر، دنیای اطلاعات و کسب‌وکارهای اطلاعات‌پایه است. هر کسب‌وکاری در پیدایش و تداوم کار، رشد و استقرار خود مجموعه‌ اطلاعات و داده‌ایی را ایجاد و نگه‌داری می‌کند که تضمین‌کننده ادامه‌ی حیات کسب‌وکارش است. به‌طور مثال در یک فروشگاه اینترنتی اطلاعات حاصل از میزان مراجعه‌ی کاربران در بازه‌های زمانی و اتفاقات روزمره به مجموعه‌ایی از کالا‌ها یا خدمات، دارایی نامشهودی برای آن کسب‌وکار می‌سازد که ضمن تداوم بخشی به ادامه حیات آن کسب‌وکار، ارزشی بسیار بالاتر از دارایی مشهودش دارد؛ زیرا بر این مبنا هم برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کند و هم می‌تواند با مهندسی و استحاله میل و رغبت و فرهنگ و کنش کاربران، بستر خوشایندی را برای سوق مخاطبانش به سمت منافع و امیال فرهنگی و اقتصادی خود سوق دهد.

شرکت گارتنر پیش‌بینی کرده است که رشد انفجاری اینترنت اشیاء منجر به گسترش ۲۰٫۸ میلیارد دستگاه متصل تا سال ۲۰۲۰ خواهد شد. هم‌پایه‌ی رشد اینترنتِ اشیاء، اطلاعاتِ جمع‌آوری‌شده از اشیاء سایبری شده که با موقعیت‌های جغرافیایی، وضعیت‌های محیطی، انسان و رفتارهای متنوعی که از حالات در زمان‌های مختلف او حکایت دارد (رفتارهای انسان در موقعیت‌های مختلف، رفتار در منزل، محل کار، در زمان تفریح و…)، در حال رشد و افزایش است. بر اساس برخی برآوردها، داده‌های حاصل از IoT در سال ۲۰۱۹ که بخش اعظم آن «تاریک» است، ۲۶۹ برابر بیشتر از میزان داده‌های انتقالی به مراکز داده و ۴۹ بار بیشتر از مجموع ترافیک مراکز داده است. تعامل کاربران در فضای سایبر اعم از خوشامدگویی‌ها بحث‌های اجتماعی ابراز عقیده‌ها و کنش‌ها و واکنش‌هایی که مبین شناخت روانشاسانه افراد است همه داده‌های ارزشمندی است که فرهنگ‌سازان این فضا به‌آسانی و به بهای ناچیز به دست می‌آورند. با تجزیه‌وتحلیل این داده‌های عظیم (Big Data)، می‌توان «الگوهای پنهان»، «همبستگی‌های ناشناخته» و «مدل‌های رفتاری فرد یا جامعه» را استخراج کرد.

پروسه بی‌وقفه آپلود، دانلود، جستجو و داده­های جغرافیایی و مرتبط با موضوعات متنوع، طیف گسترده­ای از داده‌ها را فراهم آورده که تجزیه‌وتحلیل آن‌ها ایجادکننده قدرتی سایبری در هدایت و مدیریت جامعه است. توانمندی که داده‌کاوی، الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و پردازشگرهای پرسرعت توزیع‌شده بر روی‌داده‌های عظیم تجمیع شده از رفتارهای سایبری انسان­ها در جوامع و جغرافیاهای مختلف ایجاد می­‌کند، هندسه‌ای را برای تغییر هویت، ارزش­‌ها و ذائقه‌های جوامع برای دستیابی به اهداف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی هموار نموده و قدرتی را شکل می‌دهد که عمدتاً درون حاکمیت و در اختیار آن نیست. این قدرت سایبری توانایی تغییر ارزش­ها، سبک زندگی، بینش­ها، اعتقادات و به معنای دقیق­تر هویت ملی – دینی جامعه را با فضای سایبر دارد. در حقیقت با گسترش بسترهای سخت و نرم سایبری، صاحبان فناوری (اعم از هژمونی آمریکایی و شرکت­های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات) حاکمان بلامنازع این فضا شده و بر اساس سطح و گستردگی نفوذ خود به بهره‌کشی و برده‌داری مدرن با مدیریت افکار جوامع می‌پردازد.

 اتحادیه اروپا با فهم و درک این قدرت نوین، در سال ۲۰۱۶ قانون حریم خصوصی موسوم به GDPR را مصوب نمود. اتحادیه اروپا دامنه نفوذ این قانون هم در مورد سامانه‌های مستقر در اتحادیه اروپاست و هم سامانه‌هایی که به هر نحو داده‌های شهروندان اتحادیه اروپا را در اختیاردارند در برمی‌گیرد

اما علی‌رغم منافع و معضلات داده‌ها و اطلاعات عظیم سایبری در کشور هیچ سازمانی به‌صورت مستمر بر نحوی نگهداری و بهره‌برداری از این داده‌ها نظارت نمی‌کند. لذا تشکیل سازمان نظارت بر حریم خصوصی و اطلاعات ملی ضروری به نظر می‌رسد. سازمانی که نظم و انضباط لازم در این فضا را تنظیم کند و نگهبان امین برای حفظ داده‌های فردی و ملی باشد. برای نظارت بر حفظ حریم خصوصی کاربران و اطلاعات ملی موجود در شبکه چه اطلاعات ذاتاً ملی و چه اطلاعاتی که از تجمیع اطلاعات فردی حاصل می‌شود، دو اقدام لازم است، (۱) تدوین مجموعه قوانین، استانداردها و رویه‌های نگهداشت و بهره‌برداری این اطلاعات ناظر بر بُعد سخت‌افزاری و بُعد نرم‌افزاری و (۲)‌ ممیزی و حسابرسی مستمر با ارائه گزارش شفافیت به عموم مردم به‌منظور آگاه‌سازی جهت پرهیز از چالش‌های ناخوشایند و جلوگیری از مخاطرات. این سازمان متصدی اعطای مجوز به سامانه‌های محتوی‌ محور مرتبط با داده‌های فردی و ملی از حیث حفظ حریم عمومی و خصوصی بوده و تائید کننده حقوقی بیانیه‌ی حریم خصوصی آن سامانه است (سامانه‌های اینترنتی بیانیه‌ی حریم خصوصی می‌نویسند که نه ازلحاظ حقوقی مشخص است که به چه میزان صلاحیت برای این سازوکار وجود دارد و نه مشخص است به چه میزان به این بیانیه‌ی پایبند است). این سازمان باید بر اساس مجموعه قوانین نظارت مستمر و دائمی را با مجموعه ابزارهای سایبری بر اجرای صحیح استانداردها و رویه‌ها،‌ شکل دهد.

در مجموعه نظام حاکمیتی ما که مبتنی بر قانون اساسی جمهوری اسلامی است، قوه قضاییه موجه داشتن این اختیار و سرپرستی این سازمان است. بر طبق اصل ۱۵۶ قوه قضاییه پشتیبان‏ حقوق‏ فردی‏ و اجتماعی‏ و مسئول‏ تحقق‏ بخشیدن‏ به‏ عدالت‏ است. بندهای ۲ و ۵ ذیل این اصل «احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادی‌های‏ مشروع» و «اقدام‏ مناسب‏ برای‏ پیشگیری‏ از وقوع‏ جرم‏ و اصلاح‏ مجرمین»، هویت‌بخش ایجاد چنین سازمانی است که هم با مراقبت در پاسداری از آزادی‌های مشروع از حریم خصوصی و به‌تبع آن عمومی مراقبت کند و هم با این مراقبت از وقوع جرائم خاصی که بستر آن با گسترش این فضا شکل‌گرفته عند‌الاقتضا پیشگیری نماید.
انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *