ایران توانمندتر از تصور آمریکا

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی نوشت: فضای خبری و تحلیلی- بین‌المللی در دو روز گذشته، متأثر از سرنگون شدن پهپاد جاسوسی و گران‌قیمت «گلوبال هاوک» آمریکا در سواحل جنوبی ایران بود؛پهپادی که به آسمان ایران عزیز تجاوز کرده و به هیچ‌یک از هشدارها پاسخ نداده بود و مدافعان هوشمند و شجاع کشورمان آن‌ را مورد هدف قرار دادند و سرنگونش کردند؛ تجاوزی که اگر از سر اشتباه و نادانسته بوده، ضعف سیستم‌های آمریکا را نشان می‌دهد و اگر برای آزمون ایران بوده، حماقت آن‌ها را ثابت می‌کند و اگر به‌دلیل آسیب‌ناپذیر دانستن این پهپاد یا احساس ناتوانی ایران در حمله به آن بوده، نشان از اشتباه محاسباتی آمریکا دارد.

مواضع رییس‌جمهوری پرهیاهوی آمریکا در این ماجرا نیز خیلی تماشایی بود؛ او ابتدا با لحنی تهدیدآمیز در توئیتر این اقدام ایران را «اشتباه بزرگ» توصیف کرد و در مورد واکنش آمریکا نیز با همین لحن پاسخ داد: «به‌زودی خواهید فهمید!»
اما پس از تشکیل جلسه فوق‌العاده دولت و در دیدار با نخست‌وزیر کانادا با لحنی متفاوت گفت: «احساسم این است؛ شاید هم اشتباه کنم، شاید هم درست باشد، احساسم این است که این اشتباه یک نفر بوده که کاری کرده که نباید می‌کرده و مرتکب اشتباه شده است. نمی‌گویم که آن کشور(ایران) اشتباه کرده بلکه یکی از افراد تحت فرماندهی اشتباه کرده است!»
سرنگونی پهپاد فوق‌پیشرفته آمریکایی که جزء گران‌ترین، جدیدترین و توانمندترین پهپادهای جاسوسی جهان به شمار می‌رود، دو پیام خیلی واضح داشت.
پیام اول اینکه، آمریکا آنچنان‌که توانمند نشان می‌دهد، نیست و ثانیاً جمهوری اسلامی ایران بیش از آنچه می‌نماید، توانمند است.
اعترافی که در اظهار نظر «ایمی زگرات»، عضو ارشد اندیشکده «هوور» به نشریه تایم این‌گونه ابراز شد: «مهم‌ترین ویژگی این پهپاد، ارتفاع پرواز آن است. این هواپیما در ارتفاع بسیار بالا پرواز می‌کند؛ بنابراین، این واقعیت که ایرانی‌ها توانستند آن را سرنگون کنند، نشان‌دهنده توانمندی‌های قابل توجه آنهاست. سرنگون کردن این هواپیما به نوعی نشانه‌ای برای ایالات متحده است مبنی بر اینکه ایران توانمندتر از آن است که ما تصور می‌کردیم!»
انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *