مهندسی معکوس اعتماد سازی!

به گزارش خبرگزاری فارس، ابراهیم کارخانه‌ای نوشت: ۱- اگر در همان روز نخست بد عهدی آمریکا، که درست یک روز بعد از اجرای برجام صورت گرفت (۱۳۹۴/۱۰/۲۷) ، طبق شروط هوشمندانه رهبری انقلاب، جمهوری اسلامی ایران برجام را متوقف و فرآیند غنی سازی را از سر می گرفت؛ یقیناً سرنوشت برجام به گونه دیگری رقم می خورد و اینگونه نبود که امروز جمهوری اسلامی ایران در حالی در زمین بازی برجام یکه و تنها باقی بماند که تیم های مقابل زمین بازی را ترک کرده‌اند و بی شرمانه بر ماندن یک جانبه جمهوری اسلامی ایران در زمین بازی اصرار می ورزند! اگر این فرموده مقام معظم رهبری که اگر آمریکایی ها برجام را پاره کنند ما برجام را آتش خواهیم زد عملی می شد، بدون شک امروز شاهد این نحوه برخورد وقیحانه از سوی آمریکا و غرب نبودیم.

۲- تعجب آور است در شرایطی برجام بجای لغو تحریم ها، سخت ترین تحریم ها را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل نموده است؛ رئیس ستاد اجرایی برجام که خود در طول چهار سال گذشته بیش از دیگران بر این واقعیت تلخ واقف است، دم از رسمیت و اعتبار بین المللی برجام می زند! آیا این نحوه برخورد دستگاه دیپلماسی آن هم در روز اعلام اتمام حجت و اقدام متقابل؛ منجر به بازدارندگی و بازگشت طرف مقابل به اجرای تعهداتش می گردد!؟ در حالی که طرف مقابل، مفاد توافق را زیر پا گذاشته است، صحبت از رسمیت و اعتبار بین المللی برجام بیشتر به یک طنز سیاسی شبیه است تا یک اتمام حجت بازدارنده! اکنون زمان آنست که بعد از سالها مرگ مغزی برجام در ICU فریبکاری اروپا، مراسم رسمی تشییع جنازه برجام برگزار گردد نه آنکه بر اعتبار و رسمیت بین المللی برجام و تصویب آن در شورای امنیت تاءکید گردد !

۳- اگر برجام مصوب شورای امنیت است که هست چرا شورای امنیت در برابر خروج آمریکا و نقض مفاد برجام سکوت اختیار کرده است !؟ آیا اعمال تحریمهای آمریکا و تبعیت برخی کشور ها در اعمال این تحریم ها نقض صریح مصوبه شورای امنیت نیست!؟ چرا دستگاه سیاسی و دیپلماسی، پیگیری این مهم را نادیده گرفته است !؟ آیا باید منتظر ماند تا کشورهای عهد شکن، اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران را به عنوان نقض مصوبه شورای امنیت، در دستور کار خود قرار دهند !؟ آیا اروپا و برخی کشورهای همسو باید تابع نقض عهد آمریکا باشند یا تابع مصوبه شورای امنیت! آیا جمهوری اسلامی ایران نبابد رسما” به شورای امنیت و به همه کشور های عضو اعلام نماید مصوبه ای که توسط آمریکا و اروپا زیر پا گذاشته شده است اعتبار و رسمیت خود را از دست داده است و جمهوری اسلامی پس از تحمل ماهها خویشتن داری، از این پس خود را ملزم به اجرای برجام نمی داند!؟

۴- در شرایطی که طرف مقابل به تمامی تعهدات خود پشت پا زده و به دروغ دم از حفظ برجام و تلاش برای اجرای آن می زند، صحبت از اینکه به هر اندازه طرف مقابل به برجام پایبند باشد ما هم پایبند خواهیم ماند؛ در کدام منطق سیاسی و دیپلماسی پذیرفته شده است!؟ در حالی که بازی برجامی به اتمام رسیده و مفاد برجام را

نه موریانه که طرف مقابل بلعیده است! اتمام حجت نوازشگرانه هرگز جوابگوی اقدام بازدارنده در برابر گستاخی قلدر مآبانه دشمن نخواهد بود!

۵- در حالی‌که برجام بیش از یکصد تعهد بر ملت ایران تحمیل نموده است و جمهوری اسلامی ایران علیرغم عهدشکنی طرفهای مقابل بدون استثنا در طی ۴ سال گذشته به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است؛ برداشتن گام های محدود و کم اثر در قالب اتمام حجت های دو ماهه در برابر خیز بلند طرف های مقابل در عبور از برجام، گامهای بلند و سریعتری را از سوی جمهوری اسلامی ایران می طلبد! در غیر اینصورت دشمن بر این باور خواهد بود که جمهوری اسلامی ایران با حفظ استراتژی چهار سال گذشته تنها با تغییر تاکتیک ها وارد میدان زمین بازی جدید گردیده است و آنها خواهند توانست به طور هدفمند، فریبکاری سیاسی خود را همچنان در راستای اهداف برنامه ریزی شده ادامه دهند!

۶- چه فرقی بین نیاز به سطح غنی سازی ۴/۵ درصد برای تامین سوخت راکتور قدرت بوشهر آنهم با مصرف سالانه حدود ۲۸ اورانیوم غنی شده (که به مدت ۱۰ سال تامین سوخت آن توسط روسیه تضمین شده است) با تأمین سوخت با غنای ۲۰ درصد برای راکتور تهران که در چند سال آینده به اتمام خواهد رسید وجود دارد! دشمن از نحوه تغییر سطح غنی سازی از ۳/۶۷ به ۴/۵ درصد چه تصور بازدارنده ای خواهد داشت؟ اگر دشمن در شناخت ملت ایران دچار اشتباه بزرگ محاسباتی است لیکن تجربه نشان داده است که در پشت میز مذاکره بسیار هوشمند و فریبکار است

۷- شکی نیست که اقدام متقابل می بایست قاطعانه و بازدارنده باشد؛ آنگونه که دشمن را از بدعهدی خود پشیمان نماید؛ در حالی که روح برجام به ارواح خبیثه پیوسته و از جسم آن جز نامی باقی نمانده است؛ صحبت از حفظ برجام، آن هم در پشت میز اتمام حجت، در قاموس هیچ یک از سه اصل عزت، حکمت و مصلحت که ستون فقرات سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است نمی گنجد!

۸- در شرایطی که اروپا با اجرای سیاست های تحریمی آمریکا و بدون اعلام رسمی عملا” از برجام خارج گردیده و به نحوی فریبکارانه ضمن ابراز تاءسف از خروج آمریکا، دم از تلاش برای حفظ برجام می زند! جا دارد جمهوری اسلامی ایران همگام با دیپلماسی قوی سیاسی در عرصه بین الملل؛ در یک اقدام مهندسی معکوس اعتماد سازی، بدون اعلام رسمی خروج از برجام و با هدف بازگشت طرفین به مفاد توافقنامه، تعهدات خود را به حال تعلیق در آورده و اعلام نماید به هر اندازه طرفهای مقابل به اجرای تعهدات خود برگردند به همان اندازه جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود پایبند خواهد ماند. چنین اقدامی تنها راه مقابله با طرفهای عهدشکن خواهد بود که مقام معظم رهبری با توجه به سابقه عهدشکنی طرفهای مقابل، قبل از نهائی شدن برجام تحت

عنوان اجرائیات متناظر بر انجام آن تاءکید فرمودند که متاءسفانه نادیده گرفته شد و جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز اجرای برجام با پیش پرداخت کلیه تعهدات، دست خود را در برابر کشورهای بد عهد و غیر قابل اعتماد خالی نمود!

۹- این امکان وجود دارد که طرفهای ناقض برجام تلاش کنند در اقدامی پیشدستانه، اقدامات متقابل جمهوری اسلامی ایران را نقض برجام تلقی کرده و به هر طریق ممکن پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران را به عنوان عدم پایبندی به برجام به شورای امنیت ارجاع دهند تا با مکانیسم پیش بینی شده در بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام و عدم امکان استفاده کشورهای همسو از حق وتو (با توجه به اینکه لغو تحریم ها به رای گذاشته می شود) موجبات بازگشت قطعنامه های مصوب شورای امنیت فراهم گردد. جهت جلوگیری از چنین اقدام رذیلانه ای می بایست با تکیه به بندهای ۳ و ۸ همین یادداشت و با خروج بهنگام از برجام، فرصت توطئه را از طرفهای مقابل سلب کرد

در اینصورت با به رای گذاشتن اعمال مجدد تحریمها، با توجه به امکان استفاده کشورهای همسو با جمهوری اسلامی ایران از حق وتو موضوع بازگشت مجدد قطعنامه ها منتفی می گردد.

۱۰- بدون شک هرگز نباید از پروژه نفوذ دشمن غفلت کرد. دشمن زخم خورده در صدد است به هر طریق ممکن با طرح اتهامات ساختگی و تبرئه خود در افکار عمومی دولت ها و ملت های جهان، شرایط جدیدی را برای پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران رقم بزند که این مهم هوشمندی بیش از پیش سازمان انرژی اتمی ایران و هم دست اندرکاران برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران را می‌طلبد.
انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *